Globalizaci jsme odstartovali my. Je naivní si myslet, že bude jednosměrná, myslí si bývalý diplomat Janyška

19. září 2019

Spoluzakládal týdeník Respekt a později se věnoval diplomacii. Dnes se k novinařině na volné noze vrátil, píše komentáře i pro Český rozhlas Plus. Petr Janyška mluvil v Osobnosti Plus nejen o médiích, ale i o Evropě.

Janyška stál u zrodu týdeníku Respekt po listopadu 1989. I když z něj odešel, považuje ho dodnes za kvalitní periodikum. Obecně má ale pocit, že se novinařina v Česku nedělá dobře. Příkladem kvalitních médií jsou podle něho třeba francouzský deník Le Monde nebo polská Gazeta Wyborcza.

Smutné je, že valná většina českých médií je vlastněna miliardáři. A to není dobře.
Petr Janyška

Evropské hodnoty

Na otázku, co patří mezi evropské hodnoty, kterými operují někteří politici, bývalý diplomat odpovídá, že by se daly shrnout politologickým termínem ‚demokracie‘: „Je to úcta k člověku, vstřícnost k menšinám, právní stát a vědomí, že když někdo vyhraje volby, nedává mu to právo dělat si, co chce. A je to taky neklerikální stát.“

Čtěte také

Potřebu definovat a bránit hodnoty vidí Petr Janyška v rychlých změnách, kterých se někteří lidé mohou obávat. Připomíná ale, že globalizaci spustila právě Evropa a Spojené státy.

„Představa, že budeme pronikat do světa jen tam, kde se nám to hodí a líbí – že na tom vyděláme nebo jako turisti zaplavíme pláže všech ostrovů v Tichomoří, zatímco druhá strana světa se sem nebude dostávat, to je naivní,“ komentuje.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Petrem Janyškou. Mluvil také o tom, proč je podle něj politická integrace Evropy nevyhnutelná a co si myslí o přístupu Evropské unie k odcházející Británii.

autoři: Barbora Tachecí , marz

Související