Názor, že v Africe lidé nepracují a jen čekají s nataženou rukou, je paradoxní, míní šéfka českého UNICEFu Gomba
Ředitelce české pobočky Dětského fondu OSN UNICEF učarovala Afrika. Rozhodla se v rámci fondu poskytovat pomoc místním potřebným dětem. A není sama. „Není den, aby nám někdo nenapsal, že chce někam vyjet a pomáhat jako dobrovolník,“ říká.
Dodává ale, že to není tak snadné. „Je to podobné, jako kdyby u nás vyskákali z autobusu Američané a chtěli pomáhat. To by asi moc nefungovalo.“ Z tohoto důvodu využívá UNICEF nejvíce místní dobrovolníky. Lidi, kteří znají prostředí a mluví tamním jazykem.
Nenávistné reakce
Čtěte také
Gomba se se svým týmem ale setkává také s negativními reakcemi veřejnosti. „Vždycky existovali lidé, a je to asi ve společnosti přirozené, kteří nesouhlasí s tím, že by se mělo pomáhat. Vidí Afričany jako bytosti třetí kategorie, kteří jen zabírají místo na planetě,“ podotýká.
Co se ale podle šéfky české pobočky Dětského fondu OSN poslední dobou mění, je fakt, že vzkazy už nechodí jako anonymy z neidentifikovatelné mailové adresy.
„My jim občas i voláme a bývají pak velmi překvapeni, že to někdo vážně čte a za institucí stojí reálný člověk,“ uvádí.
Pacují velmi tvrdě
„Názor, že v Africe lidé nepracují a jen čekají s nataženou rukou, je hodně rozšířený. Je to paradox. Sedíte s takovým člověkem, který zrovna popíjí kafe a vůbec si neuvědomí, že ta káva pochází právě z nějaké takové země. Někdo to musel zasadit, vypěstovat, sklidit a zpracovat.“
Čtěte také
„Kdyby ti lidé nepracovali, tak tam budou stamiliony těch, kteří umřou. Otázka je spíše: proč jsou ti lidé chudí? U nás to máme postavené tak, že být chudý rovná se nepracovat. Ale tamní lidé pracují strašně těžce a jsou pořád chudí,“ říká Gomba.
UNICEF se podle ní zapojuje s aktivitou v oblastech napětí a střetů, jako je Jemen, Sýrie a Barma, kde se snaží usnadňovat situaci pronásledované etnické menšině Rohingů.
Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s jejím hostem. Pavla Gomba mimo jiné vysvětlí, kde a jak fond v současnosti pomáhá nejsoustředěněji.
„Rwanda a Búthán jsou dvě země, které jsme si už před časem vybrali. Vybrali jsme raději menší země, kde je i se skromnějšími prostředky pomoc hodně vidět. Chceme našim příznivcům a dárcům ukázat, že jejich peníze se neztrácejí a má to smysl,“ otevírá téma.
Související
-
V Bhútánu na člověka dýchne pokora, shodují se Pavla Gomba a Kateřina Bělohradská
Bhútán? To je pohádkové království s tradicemi a nádhernou přírodou, popisují cestovatelky.
-
Na cestách po Africe si člověk uvědomí význam věcí jako voda a klimatická změna, myslí si diplomatka
Politička Jana Hybášková působila v řadě zemí na diplomatických pozicích. O Namibii, kde působila naposled, mluví ale spíše z pohledu cestovatelky než diplomatky.
-
V Africe začalo testování dětské vakcíny proti malárii. Nemoci ročně podlehne přes 400 tisíc lidí
Na vývoji vakcíny, kterou začal mezinárodní tým vědců testovat v Malawi, se podílí firma GSK a Světová zdravotnická organizace. Na očkovací látce se pracuje už 40 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka