Gita Zbavitelová: USA opět snížily finanční pomoc Palestincům

30. srpen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bílý dům

Vláda Donalda Trumpa začala začátkem roku výrazně omezovat zahraniční pomoc Palestincům.

Americké ministerstvo zahraničních věcí ukončilo osmiměsíční revizi nařízenou prezidentem Donaldem Trumpem, která měla ukázat, zda příjemci americké finanční pomoci utrácejí tyto prostředky „v souladu s národními zájmy“ Washingtonu. Výsledek zní, že tak nečiní palestinská samospráva, a proto jí vláda sníží pomoc o více než 200 milionů dolarů.

Gita Zbavitelová: Palestinci žalují Izrael v Haagu – ale mohou na to doplatit

Palestinský ministr zahraničí Riad Malki požádal Mezinárodní trestní soud, aby zahájil vyšetřování údajných izraelských zločinů proti palestinskému lidu

Palestinská samospráva Mahmúda Abbáse požádala tento týden Mezinárodní trestní soud v Haagu, aby „neprodleně“ zahájil vyšetřování údajných zločinů, jichž se prý dopouští Izrael na palestinském lidu.

Ministerstvo uvedlo, že jde zejména o příspěvky na podporu ekonomiky na Západním břehu a v pásmu Gazy, a naznačilo, že částka bude věnována na důležité projekty v jiných zemích. Už v červnu ministerstvo samosprávě zastavilo veškerou pomoc, dokud revize neskončí. Souviselo to i s přijetím Zákona Taylora Force, pojmenovaného po Američanovi, jehož před dvěma lety zavraždil Palestinec v Tel Avivu.

Zákon vyplácení finanční pomoci zakazuje, dokud samospráva nepřestane podněcovat násilí vyplácením rent vězněným teroristům a jejich rodinám. Kromě toho už v lednu Washington odebral 110 milionů dolarů Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky, jemuž hradil celou třetinu rozpočtu.

Peníze, které teď nedostane samospráva, směřovaly i do vzdělání. To palestinské však stojí na nenávisti vůči Izraeli, jejím podněcování a oslavování vrahů Izraelců. Z tohoto důvodu své příspěvky už dříve omezily i Británie, Německo a Norsko.

Mezinárodní finanční pomoc jako samozřejmost?

Jediné peníze, které Bílý dům samosprávě v srpnu vyplatil, bylo zhruba 60 milionů dolarů na izraelsko-palestinskou bezpečnostní spolupráci, za kterou se velmi přimlouval Jeruzalém, protože je v zájmu obou stran.

Gita Zbavitelová: Uzavře Izrael příměří s Hamásem?

Protesty v blízkosti hranice pásma Gazy s Izraelem

Už řadu týdnů se hovoří o příměří mezi palestinským Hamásem a Izraelem, které vyjednává Egypt s pomocí OSN. Je ale otázka, zda k němu skutečně dojde v takové formě, jakou si Káhira a teroristé představují.

Současná částka odebraná samosprávě se podle ministerstva týkala letošního fiskálního roku, který končí 30. září. Letos tedy Palestinci moc peněz z Ameriky nedostali. Kongres jim přitom schválil asi 400 milionů dolarů.

A čeká je zřejmě ještě další rána. Podle většinou dobře informované izraelské televize chce Trumpova vláda v nejbližších dnech také odmítnout tradiční palestinský požadavek návratu „všech uprchlíků na území Izraele“ – po statusu Jeruzaléma druhý nejspornější bod izraelsko-palestinského konfliktu.

Spojené státy chtějí, aby bylo za uprchlíky uznáváno jen asi půl milionu lidí, zatímco OSN jich na území Západního břehu, Gazy, Jordánska, Libanonu a Sýrie „registruje“ přes pět milionů, tedy i potomky uprchlíků a jejich potomky, dokonce včetně držitelů občanství těchto zemí.

Palestinci jsou přesvědčeni, že mezinárodní finanční pomoc je samozřejmost, či dokonce povinnost. Proč ale mají dostávat peníze, když nejsou ochotni jednat o vzniku svého státu, nikdy neslevili ani z jediného ze svých nerealistických požadavků, podněcují terorismus a oslavují vrahy Izraelců?

Gita Zbavitelová

Jen za prvních 20 let od dohod z norského Osla v roce 1993 získali na mezinárodních darech 23 miliard dolarů, ale odmítli dvě velkorysé izraelské mírové nabídky, včetně jedné s Jeruzalémem jako hlavním městem Palestiny, rozpoutali dvě intifády a za posledních 25 let povraždili přes 2500 Izraelců. Kdyby chtěli mít vlastní stát, už ho dávno mají. Většina arabských zemí to už ví a peníze jim neposílá. Je dobře, že „dost“ konečně řekla i tak významná země jako Spojené státy.

Spustit audio