Gita Zbavitelová: Skandál v Izraeli se nekoná: policie nikoho nezákonně nesledovala

26. únor 2022

Izraelci se začátkem února dočetli, že jejich policie zneužívá špionážní software místní firmy NSO Group ke sledování politiků, aktivistů či novinářů. Stejně jako to už řadu let dělají nejrůznější autokratické vlády, které program od Izraele koupily. Vypukl skandál a vláda zřídila nezávislou komisi, která měla nařčení tamějšího ekonomického deníku Kalkalist vyšetřit.

Program Pegasus umí v mobilu sledovat bez vědomí majitele veškerou komunikaci, a dokonce i spínat kameru. Výrobek je určen k boji proti terorismu a zločinnosti a pomohl rozbít i gangy pedofilů, obchodníků s lidmi nebo pašeráků drog. Autokratické vlády ho však využívaly k monitorování svých odpůrců.

Čtěte také

Mezinárodní novinářská iniciativa Pegasus Project tvrdí, že program byl použit proti více než jednomu tisíci osob z padesáti zemí, včetně vládních představitelů, politiků, novinářů a lidskoprávních aktivistů. Maďarská vláda odposlouchávala své kritiky, marocká zpravodajská služba údajně sledovala některé francouzské ministry, a dokonce i prezidenta Emmanuela Macrona, a Saúdská Arábie ho měla používat k monitorování osob blízkých zavražděnému novináři Džamálovi Chášukdžímu, včetně jeho manželky. Ke státům, které si Pegasus od Izraele koupily a zneužívaly ho, patří i Egypt, Spojené arabské emiráty, Tunisko, Ázerbájdžán nebo Polsko.

Lidskoprávní organizace však toto zneužívání vyčítají izraelskému výrobci programu – a nejsou samy. Spojené státy v listopadu uvalily na NSO Group exportní omezení, která firmě znemožňují přístup k některým komponentům, a Apple ji žaloval za to, že její program napadl iPhony. Marné bylo prohlášení šéfa NSO Group Šaleva Chulia, že jeho firma prodává výrobky jen tam, kam to povoluje izraelská vláda. Jednaosmdesát lidskoprávních organizací, jako Amnesty International, Human Rights Watch nebo Reportéři bez hranic, vyzvalo Evropskou unii, aby na NSO Group uvalila sankce – jako by za autonehody mohly automobily, a ne řidiči.

Izraelská vláda přitom už koncem listopadu v reakci na skandál snížila počet zemí, kam se smí Pegasus vyvážet, ze 102 na 37; na seznamu jsou kromě Spojených států, Kanady, Británie, Austrálie či Indie skoro všechny země Evropské unie, včetně Česka, ale ne Maďarsko a Polsko. NSO Group se kvůli snížení počtu povolených zemí a americkým restrikcím ocitla v kritické finanční situaci.

Sledovaní Izraelci

Podle deníku Kalkalist měla izraelská policie nainstalovat Pegasus řadě Izraelců bez povolení soudu. Údajně k nim patřili starostové, vysocí činitelé státní správy, aktivisté, novináři, organizátoři protestů proti tehdejšímu premiérovi Netanjahuovi, jeho poradci, osadníci před vyklízením nezákonných osad na Západním břehu, a dokonce i mladší syn premiéra Avner Netanjahu, který se v politice vůbec neangažuje. List zmínil i jména blízkých expremiérových spolupracovníků, z nichž někteří mají proti němu svědčit před soudem v procesu, ve kterém je obžalován z podvodů, zneužití pravomoci veřejného činitele a korupce.

Čtěte také

Podle Kalkalistu policie Pegasus používá nejméně od roku 2013. Zpráva vyvolala obvinění z porušování občanských práv a obavy o stav demokracie, zvýšila nedůvěru Izraelců ve státní instituce a posílila Netanjahuovo tvrzení, že jediným cílem jeho soudního procesu je odstranit ho z politiky.

Přitom Netanjahu využíval Pegasus i politicky. Podle některých izraelských zdrojů hrál prodej softwaru do arabských zemí významnou roli při uzavírání dohod Izraele o normalizaci vztahů s těmito státy. Saúdové údajně Izraeli výměnou za získání licence slíbili, že nebudou nic namítat proti dohodám se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem, a rovněž mu umožnili přelety civilních letounů přes své území.

Teď Netanjahu skandál využil ve svůj osobní svůj prospěch. Pegasus měl sledovat i korunního svědka obžaloby Šloma Filbera v Netanjahuově soudním procesu, a tak si obhájci někdejšího premiéra u soudu vymohli jeho doklad.

Nic se nestalo

Tento týden však celý skandál skončil nečekaným odhalením – vyšetřovací komise, jejímiž členy jsou i představitelé bezpečnostních služeb Šin Bet a Mosad a v jejímž čele stojí náměstkyně nejvyšší státní zástupkyně Amit Marariová, oznámila, že vůbec žádné pochybení nezjistila. Policie odposlouchávala jen hrstku vyšetřovaných osob, ale vždy s povolením a pod dozorem Nejvyššího soudu. Ani v jediném případě se nepokusila někoho sledovat nezákonně. Komise prozkoumala 8 tisíc telefonních čísel, která měla být podle Kalkalistu nelegálně odposlouchávána, a zjistila, že se nic takového nedělo.

Ministr spravedlnosti Gideon Saar prohlásil, že obvinění bylo nepravdivé, a vláda proto nemusí další vyšetřování provádět. Od svých tvrzení couvl i deník Kalkalist, který vydal prohlášení, podle kterého „výsledky šetření vyžadují přezkum publikovaných obvinění“. Zakládají se na informacích jediného novináře, který odmítá zveřejnit své zdroje.

Gita Zbavitelová

Izraelci tedy mohou být klidní, že jejich demokracie žádné trhliny nemá, ale k ilegálnímu sledování prokazatelně došlo v řadě zemí, které Pegasus koupily. Chyba však není na straně výrobce, který vymyslel unikátní nástroj k boji proti zločinnosti, ale u vlád zákaznických zemí. Přesto Dozorčí orgán Evropské unie pro ochranu dat nedávno navrhl zákaz používání izraelského softwaru ve všech členských státech – to prý „nejlépe ochrání spotřebitele před neodůvodněným špehováním“. Protože však Evropa program potřebuje, úřad „nevyloučil nutnost ho ve vážných případech použít, například k předcházení teroristickým činům“.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.