Gita Zbavitelová: Přežije Netanjahu předčasné volby?

Předvolební kampaň v Izraeli, vlevo billboardy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, vpravo bývalého izraelského generála Benyho Gance
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Předvolební kampaň v Izraeli, vlevo billboardy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, vpravo bývalého izraelského generála Benyho Gance

Izraelci vybírají v úterý v předčasných volbách politickou stranu, která jim bude příští čtyři roky vládnout a jejíž předseda bude premiérem.

Předvolební kampaň byla obzvlášť drsná a agresivní, protože pravicový Likud premiéra Netanjahua má poprvé soupeře, který ho může porazit.

Jan Fingerland: Izrael čeká na Mesiáše. Už klepe na dveře

Benny Gantz má za sebou skoro čtyřicetiletou kariéru uznávaného vojáka

Až dosud se premiér Netanjahu bál o svou pozici hlavně kvůli korupčním aférám. Teď se zdá, že ještě před tím ho porazí politický soupeř.

Aliance dvou nových centristických stran a jednoho opozičního uskupení, která si říká Modrobílá a v jejímž čele stojí tři bývalí náčelníci hlavního štábu armády, vznikla teprve letos a hned získala tolik stoupenců, že Netanjahu dostal strach, že by ho mohla připravit o pátý premiérský mandát.

A protože generální prokurátor nedávno oznámil úmysl obžalovat Netanjahua z korupce, podvodu a zneužití důvěry, bojoval premiér o vítězství jako lev.

Netanjahu tvrdil voličům, že jeho hlavní soupeř a vůdce Modrobílého uskupení Beny Ganc je nekompetentní, nerozumí ekonomice a nezajistí Izraelcům bezpečnost. Předem si také zajistil dostatek budoucích koaličních partnerů, včetně protiarabských a rasistických, a dokonce i pomoc amerického a ruského prezidenta.

Netanjahu touží vstoupit do dějin

Gita Zbavitelová: Izraelský premiér Netanjahu má být obžalován z korupce

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit nedávno zveřejnil své dlouho očekávané rozhodnutí, které ovlivní budoucnost celého Izraele.

Netanjahu naznačuje, že jen jeho zásluhou uznaly Spojené státy Jeruzalém za hlavní město Izraele a přestěhovaly tam velvyslanectví, potvrdily izraelskou svrchovanost nad Golanskými výšinami a odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem.

Vladimir Putin zase „zařídil“, že ruští vojáci v Sýrii našli a vrátili Izraeli ostatky izraelského vojáka zabitého před 37 lety v Libanonu. To vše Netanjahuovi u voličů značně pomohlo.

Mnoho Izraelců však pohlíží nevraživě na jeho přístup k terorismu v Pásmu Gazy. Netanjahu se před volbami úzkostlivě vyhýbal většímu konfliktu s hnutím Hamás, a ten se tak přestal bát izraelských odvet, které byly jen symbolické. Dál provokuje, ale izraelská vláda mu umožňuje výplaty peněz z Kataru a dává pozor, aby její odvety nepřekročily únosnou mez.

Gita Zbavitelová: Izrael směřuje k předčasným volbám – z osobních důvodů premiéra

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Netanjahu nečekaně rozhodl, že země půjde 9. dubna k předčasným volbám.

Bezpečnost země byla hlavním předvolebním tématem. Izraelce zajímá i ekonomika, nezaměstnanost, školství nebo korupce. V těchto volbách však poprvé vůbec nefiguroval mír s Palestinci. Samospráva Mahmúda Abbáse o něm odmítá jednat a bojkotuje Američany, které po uznání Jeruzaléma za izraelskou metropoli označila za neobjektivní.

Chuť k rozhovorům nemá ani Netanjahu, a těsně před volbami dokonce poprvé prohlásil, že vznik palestinského státu by ohrozil existenci Izraele a pokud bude opět zvolen, anektuje část Západního břehu.

Netanjahu touží vstoupit do dějin jako nejdéle sloužící premiér v dějinách Izraele a překonat prvního předsedu vlády a zakladatele státu Davida Ben-Guriona. A protože ho ani plánovaná obžaloba nenutí k demisi a Netanjahu bude mít ještě možnost ji odvrátit v předběžném slyšení, může se stát premiérem znovu. Jestli vyhraje a vydrží v křesle do 17. července, sen se mu splní.

Gita Zbavitelová

Izraelské průzkumy předpovídaly vítězství střídavě oběma hlavním soupeřům. Ty poslední dávají Likudu i Modrobílé úplně stejné šance, ale s tím, že Modrobílá může mít na rozdíl od Netanjahuovy strany problém sestavit vládu. Předvolební ankety však v Izraeli nejsou příliš spolehlivé, a výsledek voleb si tak nikdo netroufá odhadnout.

Spustit audio

Související