Gita Zbavitelová: Nejnovější atentát v Jeruzalémě připomněl druhou intifádu

26. listopad 2022

Ve středu došlo v Jeruzalémě k teroristickému útoku, jaký Izrael nezažil dlouhá léta. Při dvou pumových atentátech na městské autobusy půl hodiny po sobě zahynul 16letý student náboženské školy, přistěhovalec z Kanady, další muž je v kritickém stavu a přes dvacet lidí bylo zraněno, včetně dvou Američanů. 

Mrtvých není víc jen díky tomu, že útočníci uložili nálože do křoví u zastávek, a nikoli přímo do autobusu. Bomby odpálili na dálku v okamžiku, kdy se u nich nacházelo hodně lidí. K útokům se nikdo nepřihlásil a pachatelé nebyli ani do pátečního večera dopadeni.

Čtěte také

Ve středu došlo ještě k jedné vraždě. Jednotka palestinských ozbrojenců unesla z nemocnice v Dženínu 18letého drúzského chlapce v kómatu, který tam byl převezen po autonehodě. Teroristé ho prostě odpojili od přístrojů a odnesli – a tím ho zabili.

Zřejmě se domnívali, že jde o izraelského vojáka v civilu, kterého by mohli vyměnit za palestinské vězně. Jeho mrtvé tělo vrátili rodině až po třiceti hodinách intenzivního vyjednávání, zapojení OSN a USA a výhrůžkách drúzů, že zaútočí na Dženín, kde únosci tělo zadržovali.

Návrat děsivých časů?

Bomby v Jeruzalémě byly podle vyšetřovatelů odborně vyrobené z výbušnin a hřebíků. Obě byly stejné, takže šlo o stejné útočníky, pravděpodobně nějakou organizovanou skupinu.

Čtěte také

Izraelcům se tak ve středu vrátily hrůzy druhé palestinské intifády, kdy byly teroristické útoky skoro na denním pořádku a lidé při každé hlučnější ráně nebo houkání sanitky obvolávali příbuzné, jestli jsou naživu. Během skoro pěti let zahynul při pumových, střelných i sebevražedných útocích na autobusy, restaurace a kavárny přes jeden tisíc Izraelců.

K nejhorším patří sebevražedný atentát na telavivskou diskotéku v roce 2001, kdy zemřelo 21 mladých lidí, většinou středoškoláků, sebevražedný útok v hotelu v Netanji o svátku Pesach v roce 2002, kde zahynulo třicet hostů, masakr na autobusovém nádraží v Tel Avivu v roce 2003 s třiadvaceti oběťmi a další. Jen v roce 2002, kdy intifáda vrcholila, bylo atentátů na izraelské civilisty čtyřicet sedm.

Při některých útocích na autobusy, které byly nejčastějším terčem teroristů, zahynuly i desítky lidí najednou. A už v roce 2000 došlo k lynči dvou izraelských vojáků, kteří omylem zabloudili do Ramalláhu; Palestinci je ubodali, rozpárali a jednoho upálili. Na takové věci se nezapomíná. Vracejí se snad tyto děsivé časy?

Čtěte také

Skutečně se zdá, že se schyluje k eskalaci násilí, jakou Izrael už dlouho nezažil. Násilnosti sílí už od jara, kdy vlna teroristických útoků palestinských jednotlivců střelbou, nožem a najížděním autem do lidí připravila o život devatenáct Izraelců. Armáda proto zahájila dodnes probíhající velkou bezpečnostní operaci v palestinských městech a vesnicích na Západním břehu. Ta vyvolala ozbrojený odpor a Palestinci zabili jedenáct dalších Izraelců, takže obětí terorismu je od začátku roku už třicet, zatímco vloni byli mrtví jen tři.

Vojáci pozatýkali přes dva tisíce podezřelých Palestinců, sto čtyřicet dalších při přestřelkách zabili a nedávno zlikvidovali a rozprášili i relativně novou skupinu útočníků s názvem Lví doupě – ale zjevně to nestačí. Brzy nato ubodal Palestinec tři muže v osadě Ariel a začínají vznikat další ozbrojené skupiny, například v Dženínu nebo v uprchlickém táboře Baláta.

Počet útoků roste

Počet teroristických útoků navíc stále roste. Podle bezpečnostní služby Šin Bet jich letos bylo více než 2200, z toho jen v říjnu 326, o skoro stovku víc než v září a třikrát víc než v červenci. Přitom za sedmnáct let od konce druhé intifády zpravodajské složky zdokonalily shromažďování a vyhodnocování informací, zpřísnila se bezpečnostní opatření, zesílila přítomnost vojáků na Západním břehu a vyrostla bariéra mezi Izraelem a palestinským územím, která teroristům ztížila vstup do země a snížila počet útoků téměř na nulu.

Čtěte také

Izrael také spolupracuje s palestinskou samosprávou Mahmúda Abbáse, která je sice slabá, ale alespoň útoky neorganizuje jako Jásir Arafat.

Naposledy provedli atentát na autobus teroristé Hamásu v roce 2016 v Jeruzalémě a zranili 21 lidí. Středeční dvojitý koordinovaný útok je tak nečekaný a znepokojivý. Služba Šin Bet neměla žádné náznaky, že se by se takový atentát chystal, přestože jeho příprava musela být dost náročná.

Gita Zbavitelová

K středečnímu útoku došlo v době, kdy Benjamin Netanjahu sestavuje novou vládu, ve které mají usednout i ultrapravicoví extremisté a zastánci tvrdého přístupu k Palestincům. Izraelští analytici však varují, že tvrdší postup situaci neuklidní a spíše ji naopak vyostří. Policie je ve zvýšené pohotovosti a úřady opět jako před lety vyzvaly Izraelce, aby pozorně sledovali své okolí a hlásili každou podezřelou osobu či předmět.

 Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio