Gita Zbavitelová: Izrael se zcela uzavřel – počet nakažených prudce stoupá

27. září 2020

Kvůli sílící epidemii koronaviru platí v Izraeli už týden zpřísněná hygienická opatření a částečná uzavírka podniků a restaurací, ale počet nakažených neklesá, naopak stále roste.

Vládní koaliční strany se nedokážou shodnout a Izraelci nařízení nerespektují. Před deseti dny činil denní přírůstek infikovaných 4 500 a dnes už přes 8 000 tisíc.

Čtěte také

Přibývá i hospitalizovaných a mrtvých. Sedm nemocnic mělo už před týdnem svá koronavirová oddělení plná nebo přeplněná. Dvě, v Haifě a Petach Tikvě, minulý pátek otevřely podzemní prostory, vyhrazené pacientům pro případ války, a ministr obrany Benny Ganc dal rozkaz postavit vojenskou polní nemocnici.

V úterý dosáhl desetimilionový Izrael 200 000 nakažených, přičemž o měsíc dříve jich měl „jen“ 100 000. Infikována jsou tak už dvě procenta celé populace, počet mrtvých překročil 1 400 a při testování je skoro 13 procent lidí pozitivních.

Období svátků

Minulý pátek začaly v Izraeli Vysoké svátky, nejdůležitější doba roku, kam spadá Nový rok (Roš hašana), Den smíření (Jom kipur) a Sukot, které židé tradičně tráví v synagoze, s rodinou a přáteli. A ti ultraortodoxní odmítají zvyklosti měnit. Letos ale bylo zakázáno navštěvovat byty jiných lidí, pobývat na pláži, koupat se v moři nebo sportovat dál než 500 metrů od parku pod hrozbou pokuty v přepočtu 3 300 korun. Stejná pokuta hrozila i těm, kdo zašli do restaurace, která byla navzdory zákazu otevřená, zatímco její vzpurný majitel zaplatil přes 33 000 korun. Zakázané byly veškeré kulturní akce, zavřené byly tělocvičny, bazény i turistické památky a otevřené zůstaly jen supermarkety, lékárny a nezbytné podniky.

Čtěte také

Mnoho Izraelců ale zákazy nerespektovalo. Řada majitelů restaurací nejprve protestovala rozbíjením talířů na chodnících a pak své podniky otevřela. Odpůrci premiéra Benjamina Netanjahua dál demonstrovali za jeho odstoupení, jak to dělají každý týden už tři měsíce, a nově se k nim přidali dosud loajální ultraortodoxní židé, kteří nesouhlasí s omezováním modliteb. Mnoho demonstrujících je přesvědčeno, že hlavním cílem restrikcí je zabránit protestům.

Zdravotní služba, která kontroluje pozitivní pacienty v domácí karanténě, zjistila, že jich několik odletělo do zahraničí na dovolenou, protože letiště nedostává zprávy o infikovaných lidech. Neposlouchají ani politici – dva poradci premiéra porušili povinnou preventivní karanténu po návratu z Washingtonu, kde byl Netanjahu podepsat mírové smlouvy se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem. Armáda, která pomáhá s trasováním a dohlíží na dodržování zákazů, uvedla, že v uplynulém týdnu porušilo nařízenou karanténu přes 40 procent Izraelců.

Další zpřísnění

Když čísla nakažených neklesala, vláda od pátečního odpoledne restrikce ještě víc zpřísnila.

Synagogy s omezeným počtem věřících budou otevřeny jen od sobotního předvečera Dne smíření do pondělí. Uzavřené je vše kromě nezbytných obchodů a provozů, včetně škol. Veřejná doprava je výrazně okleštěná. Na omezení demonstrací se parlament v pátek neshodl, a tak se premiérovi kritici chystají v protestech pokračovat.

Lidé se ale nesmí vzdálit od domova dál než jeden kilometr. Z letiště neodletí jediný let a restaurace smějí jídlo pouze rozvážet. U výjezdů z měst kontroluje dodržování zákazu cestování policie. Podle vlády má být ekonomický dopad uzavření ekonomiky minimální, protože většina Izraelců o svátcích stejně nepracuje, ale ministerstvo financí předpovídá ztrátu více než devět miliard eur. Restrikce potrvají nejméně do 11. října a jejich uvolnění bude záviset na poklesu nakažených.

Gita Zbavitelová

Celkový dojem ze situace v Izraeli je chaos. Koaliční strany se hádají, jak rozsáhlé mají zákazy být – uskupení Modrobílá odmítá omezovat demonstrace proti Netanjahuovi a ultraortodoxní strany nesouhlasí s omezováním náboženského života. Opozice kritizuje nepřipravenost vlády na druhou vlnu i uzavření ekonomiky a varuje před katastrofou. A popularita Netanjahua klesá – ze skoro 58 procent začátkem dubna na dnešních 27 procent. Jeho strana Likud by nyní získala o 11 křesel méně než podle průzkumů ze začátku června a důvěra ve vládu spadla z březnových 63 procent na 38 procent koncem srpna.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio

Související