George Orwell je dodnes aktuální. Hlavně když popisuje psychologii strachu v totalitě
Jeho jméno vstoupilo do běžného jazyka coby synonymum totalitní mašinerie. Britský spisovatel George Orwell je pokládán za tvůrce moderní anglické novinařiny a jednoho z nejlepších anglických esejistů. Ve své tvorbě – především v románech 1984 a Farma zvířat – brilantně demaskoval totalitu, ač s ní neměl osobní přímou zkušenost.
Obě Orwellova stěžejní díla jsou vlastně jakousi reportáží psanou románovou formou, ve které Orwell dokázal obratně využít postřehy o dění v Sovětském svazu, přestože tuto zemi nikdy nenavštívil.
Obě knihy poskytují hluboký vhled do psychologie nesvobody a strachu, do manipulací, kterými si tyrani udržují moc. Jeden z největších intelektuálů 20. století byl zároveň mužem mnoha tváří.
Poslechněte si reprízu pořadu Pavla Hlavatého a Jana Sedmidubského.
Související
-
Karel Hvížďala: Orwell 1984 jako aktualita
„Ministerstvo pravdy se lišilo od ostatních objektů v dohledu. Byla to obrovská stavba ve tvaru pyramidy z bílého betonu, která se terasovitě vypínala do výšky 300 metrů.“
-
Ivan Kraus: Nezničí nás to, co nenávidíme. To si myslel Orwell. Zničí nás to, co milujeme
Uplynulo 65 let od vydání románu 1984 George Orwella. Orwellovy pojmy jako Velký bratr, newspeak, doublethink nebo ideozločin jsou určitě aktuální i dnes.
-
Telefonování v restauraci? George Orwell by se pousmál, říká...
Telefonování při jídle je nepřijatelné, myslí si známý gastronaut Pavel Maurer, podle kterého si uspěchaným obědem zaděláváme na žaludeční vředy. Přesto však přizná...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.