George Orwell je dodnes aktuální. Hlavně když popisuje psychologii strachu v totalitě
Jeho jméno vstoupilo do běžného jazyka coby synonymum totalitní mašinerie. Britský spisovatel George Orwell je pokládán za tvůrce moderní anglické novinařiny a jednoho z nejlepších anglických esejistů. Ve své tvorbě – především v románech 1984 a Farma zvířat – brilantně demaskoval totalitu, ač s ní neměl osobní přímou zkušenost.
Obě Orwellova stěžejní díla jsou vlastně jakousi reportáží psanou románovou formou, ve které Orwell dokázal obratně využít postřehy o dění v Sovětském svazu, přestože tuto zemi nikdy nenavštívil.
Obě knihy poskytují hluboký vhled do psychologie nesvobody a strachu, do manipulací, kterými si tyrani udržují moc. Jeden z největších intelektuálů 20. století byl zároveň mužem mnoha tváří.
Poslechněte si reprízu pořadu Pavla Hlavatého a Jana Sedmidubského.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.