Genetická analýza v boji proti nemocem i proti sklonům k násilí

15. listopad 2016

Jsou naše nemoci vždy dědičně podmíněné? Hostem Magazínu Leonardo byl Stanislav Kmoch, vedoucí programu Vývoje léčebných a diagnostických postupů v Biotechnologickém a biomedicínském centru Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci.

„To, do jaké míry budeme zdraví nebo nemocní, je skutečně uloženo v našich genech,“ potvrzuje genetik. „Genomy našich buněk se ale neustále vyvíjejí.“

Podle něj jsou dva typy nemocí: jedny, které jsme zdědili od našich rodičů, a ty druhé, které jsme získali v průběhu našeho života.

„Každá nemoc má svůj genetický podklad, a existují skupiny nemocí, kde je jeho vliv 100%, a pak ty, kde hraje genetika významnou roli, jako například populačně časté komplexní nemoci,“ popisuje vědec.

Samozřejmě jsou i oblasti, kde má genetický podklad úlohu velmi malou. „To mohou být klasické úrazy, zlomeniny, i když i ty mohou mít svůj genetický podklad.“


„Naše vědecké skupina je rozsáhlá a její výzkum je více než 20letý. Máme poměrně dobrou reputaci, takže dostáváme vzorky od klinických pracovišť z celého světa. Spektrum nemocí, kterým se věnujeme, je neuvěřitelně široké: klinické projevy v neonatologii, pediatrii, interně, neurologii, psychiatrii nebo v očním lékařství.“

Tým vědců pod Kmochovým vedením se snaží poskytovat všem pracovištím, které se na něj obrátí, své expertízy a říkat jim, jakým konkrétním genetickým defektem jejich pacienti trpí.

„Ve spolupráci s nimi se snažíme přijít i na postupy, jak pacientům i jejich rodinám pomoci,“ dodává genetik.

Kromě úspěchů v oblasti genetických postižení ledvin se Kmochův tým podílí na velmi zajímavém projektu v oboru psychiatrie. „Psychiatrické klinice se podařilo shromáždit naprosto unikátní soubor genetických vzorků od osob z českých věznic, nejtěžší případy impulsivního násilí, a my jsme dodnes přečetli genetickou informaci zhruba 350 lidí.“

„V jejich genomech objevujeme věci, které nám částečně osvětlují, proč se chovají tímto způsobem. Doufáme, že aspoň u části z nich nové poznatky pomohou k tomu, že jejich impulzivitu budeme moci nějak farmakologicky zvládnout,“ věří Stanislav Kmoch.

Spustit audio