Foťte motýly, prosí Pražany entomologové

12. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ostruháček švestkový (Satyrium pruni)

Odborníci z řad entomologů připravují první atlas pražských motýlů. Ten má mapovat rozmanitost druhů v hlavním městě a umožnit srovnání se staršími záznamy.

Lada Jakubíková z Katedry ekologie Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze vysvětluje, že není v silách výzkumníků zmapovat všechna místa v metropoli.

„Jsou tu soukromé zahrádky, vnitrobloky, průmyslové areály nebo místa, kam je veřejnosti vstup zakázán,“ shrnuje a dodává, že pražská příroda nejsou jen přírodní rezervace, ale jde o mozaiku parků, zahrad, městské zeleně, okolí Vltavy nebo okrajové části, kde se prolíná zemědělská krajina a velkoměsto.

Jedním z nejnovějších nálezů je ostruháček švestkový, kterého jeden z pozorovatelů zaznamenal v Malešicích. V přírodě ho můžeme vidět jen do začátku července.

Do mapování motýlí populace v Praze se může zapojit každý. Buď prostřednictvím facebookové stránky Hledejte pražské motýly nebo mobilní aplikace iNaturalist.

V případě zmíněné aplikace se přitom pořízené fotografie s označením místa pozorování ukládají do celosvětové databáze biodiverzity a mohou tak přispět k dalším vědeckým účelům.

autoři: Martina Rasch , marz
Spustit audio

Související