Fico se chce zapsat do dějin. Tmelem koalice budou trestní stíhání, míní novinář Němeček

2. říjen 2023

Bývalý trojnásobný slovenský premiér Robert Fico bude po volebním vítězství sestavovat novou vládu. Uspěl s ostrou kampaní, ve které mimo jiné prohlašoval, že ukončí vojenskou pomoc Ukrajině. „Pro mnoho Slováků znamená Fico stabilitu a konec chaosu. Končící koalici vládnoucí v letech 2020 až 2023 skutečně provázely velké rozbroje a podrazy,“ komentuje novinář Tomáš Němeček.

Roli podle něj hraje vzpomínkový optimismus, protože Fico vládl v dobách před pandemií koronaviru a válkou na Ukrajině, svého času navíc vedl jednobarevnou většinovou vládu.

Fico ale zároveň musel premiérskou funkci opustit po kauzách spojených s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, kdy se v očích demonstrujících stal minimálně spoluviníkem společenské atmosféry, která něco takového umožnila.

Čtěte také

„Myslím, že jeho samotného vražda novináře zděsila. Jsou známé záběry, jak na stůl položil bankovky jako odměnu za dopadení pachatele. Zdá se mi, že to bylo humpolácké, ale upřímné z jeho strany,“ soudí Němeček.

Zároveň ale dodává, že téma korupce ve slovenské společnosti vůbec nerezonuje i přes řadu případů, které skončily pravomocným odsouzením, včetně Ficova speciálního prokurátora Dušana Kováčika.

„Ve slovenských médiích měl přezdívku 61:0 – z 61 případů v žádném nepodal obžalobu. Nyní se ukázalo, že za úplatek,“ doplňuje s tím, že únava z boje proti korupci v minulosti nastala i v Česku.

Kauzy tmelem koalice

Podle Němečka je velmi pravděpodobné, že se Fico premiérem stane a vytvoří koalici se stranou Hlas – sociální demokracie, která se odštěpila od jeho Smeru, a se Slovenskou národní stranou.

Její poslanecký klub prý ale připomíná pytel blech – dostali se do něj lidé ze spodních příček kandidátky: bigotní křesťané, popírači klimatické změny a proruští politici, otázkou proto bude, zda bude jednotný.

Čtěte také

Robert Fico bude chtít využít jednu z posledních šancí zapsat se do dějin, své plány zatím ale jen naznačoval. Mělo by jít o velké veřejné investice, ale třeba také o výměnu policejního prezidenta a speciálního prokurátora Daniela Lipšice, který je možné koalici trnem v oku.

„I Hlas tam má své zájmy, protože i jeho lidé jsou stíhaní v korupčních kauzách – a myslím si, že toto bude bohužel tmel, který by tu koalici mohl držet pohromadě, ač třeba Peter Pellegrini sám by do koalice se Smerem nechtěl,“ konstatuje Němeček.

Lídr strany Hlas a expremiér Peter Pellegrini sice několikrát deklaroval, že nechce zasednout ve vládě spolu s Ficem. Podle Němečka je tak možné, že mu Fico nabídne post předsedy parlamentu nebo podporu v přímé prezidentské volbě anebo bude po vzoru Jarosława Kaczyńského v Polsku řídit vládu z parlamentní lavice.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert

Související