Fico potřebuje policejní stát, aby se cítil v bezpečí. V Evropské unii nevydrží, soudí novinář Soltész

13. srpen 2024

Situace na Slovensku budí obavy jak u českých politiků, tak i v mezinárodních organizacích. „Vladimir Putin už Slovensko dobyl. Bez jediného výstřelu,“ soudí muž, který Slovensko před rokem s tušením věcí příštích opustil a teď žije v Česku. Jeden z nejznámějších slovenských novinářů, spisovatel Arpád Soltész byl hostem Osobnosti Plus.

„Byl jsem překvapený, že nepostupovali trochu rychleji hned po založení koalice a jmenování vlády,“ popisuje v rozhovoru novinář a spisovatel Soltész svou prvotní reakci na dění po jmenování vlády Roberta Fica.

Pak ale pochopil, že tím Fico chtěl vytvořit prostor pro Petera Pellegriniho, aby měl šanci vyhrát prezidentské volby. „Takhle je to pro něj všechno o mnoho jednodušší,“ hodnotí.

Čtěte také

Od nástupu Pellegriniho do prezidentské funkce se nezměnil princip změn, ale jejich tempo a odhodlání Fica posouvat se dál, než původně plánoval, vysvětluje Soltész. „To ale souvisí s nejzávažnějším katalyzátorem událostí, který se stal nezávisle na jeho vůli, a byl to pokus o jeho vraždu,“ říká o nejdůležitější motivaci pro Ficovo současné chování.

Právě dosažení vlastního bezpečí je podle Soltész hlavním cílem reforem slovenského premiéra. „Obávám se, že jeho bezpečnostní minimum, se kterým se bude možná někdy ochotný spokojit, bude nějaká forma policejního státu, nebo dokonce až totalitního zřízení. On bude mít pocit, že musí mít vše pod kontrolou, aby se osobně cítil fyzicky bezpečně,“ varuje.

Slovensko mimo Unii

Podle slovenského Denníku N jde Ficovi primárně o pomstu. S tím souhlasí i Soltész, který věří, že Slovensko pod touto vládou směřuje k odinstalování demokratického zřízení, které má Fico v plánu nahradit nějakou formou diktatury.

Čtěte také

„Myslím si, že další volby na Slovensku ještě budou. Budou formálně svobodné, ale už nebudou férové a žádná opozice v nich nebude mít šanci zvítězit. A v tomto okamžiku má Fico doděláno. Potom už se bude diskutovat jen o formě a míře útlaku běžného občana v zemi,“ dokresluje své varování.

Soltész pochybuje i o setrvání Slovenska v Evropské unii a dalších západních strukturách.

„Ne že by chtěl odejít z Evropské unie, protože ví, že tam leží miliardy eur, které se při dobrém řízení finančních toků dají přesměrovat, takže dokáže uspokojit svoje loajální lidi, které musí nějakým způsobem uspokojovat,“ říká o hlavní motivaci Fica v Unii setrvat.

„Zároveň si myslím, že počítá s tím, že se nebude schopný udržet v Evropské unii donekonečna, protože ta má přece jen nějaký základní hodnotový, ale i politický rámec. Členem Evropské unie může být jen demokratická země a Unie bude muset hledat mechanismus, jak se zbavit států, které jsou s ním absolutně nekompatibilní,“ shrnuje budoucnost Slovenska v Evropské unii.

„Fico tu bude déle“

Soltész je skeptický ohledně bezprostředního vlivu demonstrací, které probíhají na Slovensku, na stabilitu Ficovy vlády. „Víme, že demonstrace si stačí vysedět, zvlášť pokud máte autoritářské, nebo diktátorské ambice. O tom by mohl mluvit Viktor Orbán i mnozí další – demonstranti neohrozí vládní moc,“ říká.

Jsou ale podle něj důležité v dlouhodobém horizontu. „Robert Fico tu zaručeně není na čtyři roky, bude tu o hodně déle, ale zase žádný režim netrvá věčně,“ věří.

„Demonstrace, opozice, občanský odpor a celkově občanská společnost udržují oheň, že jednoho dne bude šance to zase zvrátit. Ale to doopravdy nebude v dalších volbách,“ poukazuje slovenský novinář a autor.

Jakou roli hrála ve slovenské politice Zuzana Čaputová? Co čeká místní veřejnoprávní média? A hrozí Česku podobný vývoj jako Slovensku? Poslechněte si celou Osobnost Plus s Barborou Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , bko

Související