Fialova vláda nemá krizovou komunikaci. I rezignace Mlejnka není zvládnutá, myslí si politický analytik Švec

31. srpen 2022

Rezignace šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace Petra Mlejnka a jeho zapojení do kauzy Dozimetr je podle politického analytika České televize Kamila Švece podivné. „Politicky je to velmi nešťastná situace pro ministra vnitra i pro vládu jako celek. Zejména z toho důvodu, že se týká civilní rozvědky, což znamená, že mnoho informací není možné zveřejňovat a bůh ví, jaký za tím celý ten příběh je. Nikdy se to ani nemusíme dozvědět, minimálně ne v nejbližších letech,“ říká.

V Osobnosti Plus dodává, že se to také špatně veřejnosti vysvětluje. „K tomu tady evidentně sehrála roli asi jistá nezkušenost ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), respektive podcenění situace, když jmenoval do čela rozvědky právě Mlejnka.“

Celé to na veřejnost může působit rozpačitým dojmem. „Právě proto, že civilní rozvědce většina občanů nerozumí, současně ale tuší, že je to velmi důležitá bezpečnostní složka státu.“

Zvláštní je podle Švece i samotné zveřejnění Mlejnkovy rezignace – důvody svého rozhodnutí nesdělil, jen serveru Lidovky.cz sms zprávou potvrdil, že se spekulace kolem jeho odchodu zakládají na pravdě.

Čtěte také

„Problém českých vlád – a týká se to současné vlády, ale i téměř všech předchozích – je, že si neumí nastavit systém strategické komunikace, přesněji krizové komunikace. Dřív to nebylo tak zřetelné, protože ve srovnání s tím, co zažíváme poslední roky, nikdy nešlo o tak vážné krize.“

Švec tak připomíná poslední tři roky, kdy vláda Andreje Babiše (ANO) musela řešit koronavirovou pandemii a současný kabinet se od počátku potýká s dopady války na Ukrajině a s energetickou krizí.

Vláda je překvapená z toho, že vládne.
Kamil Švec

Vláda Petra Fialy (ODS) se tak podle analytika dostala do velmi nepříjemné situace.

„Energetická krize, válka na Ukrajině, předsednictví Radě Evropské unie a do toho veřejnost očekává, že ministři začnou něco dělat. Navíc to nevypadá, že by byli úplně efektivní v tom, jak své záměry prosazovat. Nutno podotknout, že jí to příliš neulehčuje ani Poslanecká sněmovna. Za ten zhruba půlrok jsme zažili několik opozičních obstrukcí vládních návrhů zákonů,“ vypočítává.

Čtěte také

„Mám pocit, respektive i na základě toho, co jsem slyšel od lidí jim blízkých, že je vláda trochu překvapená z toho, že vládne. Možná ani nepočítali s tím, že se jim podaří získat většinu ve Sněmovně.“

„A zatímco bylo dřív běžné, že ministři nastupovali do vlády už s tím, že měli připravené návrhy zákonů, například už i v paragrafovém znění, tak tato vláda teprve všechno začíná vypracovávat, zdá se, že ,začíná od nuly‘. Takže proto asi nemá takový ,tah na branku‘,“ uzavírá Kamil Švec.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí si poslechněte v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.