Exministr Langer: Fiala svou roli splnil. Nestydím se za něj, ale jeho vysílání gest mě neohromuje
Podle bývalého místopředsedy ODS a exministra vnitra Ivana Langera by jeho strana měla držet směr více doprava. Pak by ovšem současná vládní koalice zřejmě nevznikla. „To je ale otázka mimo jiné leadershipu a touhy vítězit. Neříká se mi to snadno, protože členem ODS jsem přes 30 let. V pondělí jsem zas zaplatil členské příspěvky a teď se učím umění mlčet. Protože kdybych měl glosovat vše, co vláda dělá, tak by mě tentokrát vyloučili definitivně.“
Čtěte také
„Pamatuji totiž v ODS časy, kdy byla touha po vítězství součástí stranického myšlenkového schématu. A bojím se, ale neříká se mi to snadno, že ODS ovládl manažerismus, komunalismus, coubertinismus a europeismus,“ vypočítává.
„Manažerismus je takové to ad hoc řešení, komunalismus: odideologizování politiky, coubertinismus: ,Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se‘ a europeismus, to je to, co pro mě představuje koalice Spolu do Evropského parlamentu,“ vysvětluje bývalý český ministr vnitra a ministr informatiky.
Evropa a Green Deal
Langer přiznává, že byl velmi zklamaný, když občanští demokraté vytvořili koalici pro červnové evropské volby se stranami, „které v Evropském parlamentu stojí úplně někde jinde a jsou spoluzodpovědné za současnou legislativní politickou normalizaci Evropy v jeden stát“.
Green Deal je jen další forma sociálního inženýrství s cílem vytvořit novou společnost tak, jak to kdysi chtěli komunisti a nacisti.
Ivan Langer
„Jde mi jen o to, že i dnes, při vysokém stupni integrace, hlavně legislativní atd., jsme ale přece stále Evropou složenou ze samostatných států. A museli bychom se asi podívat na jednotlivé atributy, co činí samostatný stát samostatným, a konfrontovat to s realitou. Zrovna toto je tendence různých evropských sociálních inženýrů: rozmazat, rozpatlat, zničit jednotlivé individuality a nadnárodní specifika,“ kritizuje Langer.
Čtěte také
Tento přístup je podle něj přítomný úplně v celé evropské politice – i v oblasti hospodářství, zemědělství, ekonomiky nebo v životním prostředí: „A ani ten slavný Green Deal není pro mě nic jiného než další forma sociálního inženýrství s cílem vytvořit novou společnost tak, jak to kdysi chtěli komunisti a nacisti.“
Když je bývalý vrcholný politik tak kritický, proč tedy stále v ODS zůstává? „To je otázka, kterou si sám také kladu,“ krčí rameny.
„Možná je to jistá setrvačnost a nostalgie. Je v tom i špetka naděje, protože v politice platí, že každý jsme ,budoucí bývalý‘. Takže ti, které já nepovažuji za ztělesnění hodnot a toho, jak by měla ODS vypadat, také jednoho dne skončí. A já se třeba dožiji toho, až přijdou ti, jejichž pohled na svět mi bude mnohem bližší.“
Premiér Fiala?
Petra Fialu vidí Langer jako politika, který už svou historickou roli splnil.
„Má i něco, co ho kvalifikuje pro pozici premiéra, a po období premiérování Andreje Babiše (ANO) přinesl do české politiky alespoň jeden mentální stav, kdy se nestydím za svého premiéra. Rád si ho poslechnu, třebaže jeho vysílání gest a signálů není to, co by mne úplně ohromovalo,“ hodnotí současného předsedu své strany.
Tleskám Fialově a prezidentově iniciativě na pomoc Ukrajině, ale čeští občané se rozhodují podle toho, jak se jim žije v této zemi.
Ivan Langer
Zároveň přiznává, že si vláda Petra Fialy vede velmi dobře v otázkách zahraniční politiky.
„Politika je v jedné věci krutá: Na zahraniční politice nevyhráváte domácí volby. Co se mi líbí a co oceňuji na této administrativě, je, že si uvědomuje význam zahraniční politiky, výjimečnost situace, ve které se Evropa nachází, nepodceňuje to a je aktivní,“ chválí Langer.
„Tleskám Fialově a prezidentově iniciativě na pomoc Ukrajině, ale čeští občané žijí tady a rozhodují se podle toho, jak se jim žije v této zemi. A to prostě od sebe oddělit nemůžete,“ dodává.
Čtěte také
„A budu citovat sám sebe, protože jsem to už napsal: ‚Slova k získání vlády stačí. Slova k vládnutí nestačí.‘ A ukázalo se, obzvlášť v této kritické situaci – po pandemii, při energetické krizi, válce na Ukrajině nebo při tak dramatické inflaci –, jak nepřipravená tato vláda byla na své vládnutí. Jak nepřipravená byla i ODS na vládnutí,“ myslí si.
„Za mých časů jsme měli stínovou vládu. Každý stínový ministr měl své týmy a účty jsme skládali předsedovi, který dál rozhodoval, kdo ano a kdo ne. ODS toto před vstupem do vlády ale eliminovala a nebylo tu vůbec nic.“
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí.
Související
-
Neuznat Putina ruským prezidentem nemá smysl. On není Lukašenko, vysvětluje bývalý diplomat Kolář
„Ruské prezidentské volby pokládáme za zmanipulované, nečestné, nespravedlivé, nedemokratické a nebyly ani svobodné,“ říká v Osobnosti Plus bývalý diplomat Petr Kolář.
-
Baví mě bořit stereotypy, píchat do vosího hnízda a hrát jinak, říká violoncellistka Kovalová
Violoncellistka Terezie Kovalová vypráví o hudbě, životě i o boření stereotypů. Jak se jí daří spojit hudba a modeling? A proč by se nejen v hudbě měly zkoušet nové věci?
-
Velvyslanec Landovský: I do Afghánistánu jsme nasypali mnohem víc peněz, než teď potřebuje Ukrajina
„Obrana Evropy bez případného příspěvku Spojených států a proti protivníkovi, jakým je Rusko, možná není,“ říká český velvyslanec při NATO Jakub Landovský.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.