Petr Holub: Slunce nesvítí, vítr nefouká, Green Deal se kácí

2. prosinec 2022

K evropskému programu Green Deal čili Zelená energie pro Evropu se před třemi lety přihlásilo také Česko. Těžko ovšem pochopit, co to v tuzemských podmínkách znamená. Obvykle se má za to, že Green Deal má převést výrobu elektřiny na obnovitelné zdroje, hlavně na sluneční a větrné elektrárny. S tím nehraje bilance z 28. listopadu, jak ji publikovala nevládní společnost electricitymaps.com.

Ze slunce a větru toho dne Češi získávali sedm promile elektřiny a čest obnovitelných zdrojů zachraňovala voda spolu s elektrárnami na biomasu s šesti procenty dostupného výkonu.

Čtěte také

Samozřejmě je nutné přiznat, že toho dne málo foukal vítr a skoro nesvítilo slunce. Ovšem vítr a slunce přesto v průměru zajišťují Česku jen tři procenta elektřiny a s ostatními obnovitelnými zdroji pokryjí deset procent spotřeby. Zbytek zajišťuje uhlí a plyn, tedy fosilní paliva, která by se už spalovat neměla, případně ještě atomové elektrárny, které však jsou nebezpečnou, a proto nanejvýš trpěnou technologií.

Při pohledu na české výsledky lze tudíž označit Green Deal za pouhou hračku politiků, případně nástroj energetiků na čerpání státních dotací.

Velkokapacitní špejchary na elektřinu

Není pochyb, že tváří v tvář těmto číslům nabídnou ekologičtí aktivisté řešení. Češi prostě zanedbali boj proti klimatické změně, která je smyslem Green Dealu a kterou je možné zastavit jen likvidací uhelných a pokud možno i plynových elektráren. Řešení je tedy nasnadě, do čisté či zelené energie bude třeba víc investovat.

Čtěte také

To dává smysl, přesto zde existuje jedna potíž. V kdysi vzorovém Německu, jehož sluneční a větrné elektrárny dokážou už dnes zajistit 50 procent elektřiny, došlo koncem listopadu k velmi podobné situaci jako v Česku.

Elektrárny postavené na obnovitelných zdrojích dodávaly jen čtrnáct procent proudu, zbytek opět připadl na fosilní paliva a dvě z atomových elektráren, které ještě nechal německý stát v provozu. Nemluvě o tom, že Německo vyrovnává bilanci dovozem z Česka a tím de facto Čechy nutí využívat uhelné elektrárny.

Bohužel koncem listopadu to nebyl úplně výjimečný výpadek. Dokud tedy nebudou výzkumníci schopni nabídnout úložiště elektrického proudu, budou se muset energetické soustavy udržovat s vyhlídkou, že se situace z konce listopadu může kdykoli opakovat.

Petr Holub

Můžeme počkat, až výzkumníci velkokapacitní špejchary na elektřinu vymyslí, a mezitím budovat další čisté zdroje. Zároveň však nejde nad současnými komplikacemi jen tak snadno mávnout rukou. Green Deal počítá s tím, že se zdraží ty nejšpinavější zdroje, což v případě uhlí zajistil systém emisních povolenek. Nečekaně však zdražil také plyn. Bojem proti klimatické změně jsme zatím dosáhli toho, že vyrábíme elektřinu ze stejných zdrojů jako dříve, jenom za ně platíme o dost víc.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub
Spustit audio