Evropské unii nejde o polskou justici, chce destabilizovat Visegrád, tvrdí filozof Bednář

23. červenec 2018

„Na soudce jsem starý, ale zpívat ještě můžu,“ narážel frontman skupiny Rolling Stones Mick Jagger při koncertu ve Varšavě na spornou reformu polské justice. Soudci starší 65 let včetně předsedkyně nejvyššího soudu totiž musí odejít, pokud jim prezident neudělí výjimku. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) to zdůvodňuje nutností zefektivnit soudnictví a zbavit ho komunistického dědictví.

Podle kritiků ale jde o útok na nezávislost soudů, PiS se je prý snaží dostat pod svou kontrolu. „Pokud by ke změnám nedošlo, pak je to nezávislost do značné míry komunistických nebo postkomunistických soudců,“ reaguje filozof Miloslav Bednář.

Podle něj až 61 procent Poláků soudům kvůli jejich dosavadnímu chování nedůvěřuje. „Jde o nápravu směrem k právnímu státu, argumenty Evropské komise jsou naprosto demagogické,“ dodává.

Pouze v menší části došlo k odstranění komunistických soudců na nejvyšší úrovni, ale na těch nižších vůbec ne. V roce 2006 nejvyšší soud vydal výnos, kterým zbavil odpovědnosti soudce zkompromitované rozsudky z období stanného práva.
Miloslav Bednář

Komise počátkem července zahájila s Polskem řízení kvůli zákonu o nejvyšším soudu. Polská strana podle ní neplní své povinnosti z unijních smluv, které se týkají principu nezávislosti soudnictví a principu neodvolatelnosti soudců.

Mateusz Morawiecki, polský předseda vlády

„Je to neuvěřitelná nehoráznost, jsem přesvědčen, že vůbec nejde o justici. Jinak by už dávno museli žalovat i Českou republiku, protože soudci jsou tady jmenováni exekutivou. Cíl je zřejmý – přes nejdůležitější stát destabilizovat celé visegrádské uskupení,“ tvrdí Bednář.

Reforma polské justice podle něj jde směrem k obnovení principů právního státu i rovnováhy a vzájemné kontroly moci. „Dosud soudci kontrolují soudce, což má reforma změnit,“ dodává.

Nejde o dekomunizaci

Naopak novinář Luboš Palata s kritikou Komise souhlasí, v Polsku podle něj dochází k porušování pravidel právního státu a kontroly moci. „PiS zkouší změnit polský ústavní systém bez toho, aniž by mělo ústavní většinu v parlamentu,“ upozorňuje komentátor MF Dnes. 

Například když se vládě nepodařilo ovládnout ústavní soud, několik měsíců jeho rozhodnutí ignorovala tak, že je nevydávala v tištěné podobě, což je podmínkou pro to, aby vstoupily v platnost.

Nejde o žádnou dekomunizaci, ale o to, že současná vládní moc chce ovládnout všechny posty ve státě včetně soudnictví a chce si tam najmenovat svoje lidi. Vše ostatní je jen taková omáčka.
Luboš Palata

Palata odmítá argument polské vlády, že soudy je třeba zbavit lidí poznamenaných komunistickou érou: „Spočítejte si, kolik let uběhlo od vyhlášení stanného práva (1981). To by těm lidem muselo být 25 let, aby mohli vynášet nějaké rozsudky. Je to naprostý nesmysl, například současná předsedkyně nejvyššího soudu se s komunistickou justicí nijak nezapletla.“

Připouští, že i předchozí vláda Občanské platformy dělala chyby, například když se pokusila navolit pět nových členů ústavního soudu. „Polským přátelům z druhé strany barikády kladu otázku, v čem je lepší to, co dělá současná vláda. Systém, kdy má strana u moci možnost vyměnit celou justici, je naprosto zcestný a špatný pro fungování polské demokracie,“ zdůrazňuje.

autoři: Tomáš Pavlíček , ert
Spustit audio

Související