Evropská komise chce zakázat nebo omezit plastový odpad

29. květen 2018

Evropská komise v pondělí navrhla nová pravidla, která by omezila plastový odpad ve městech i oceánech. Řadu plastových výrobků chce Brusel zakázat. Na webových stránkách německé stanice Deutsche Welle se dočteme, že plastové předměty na jedno použití a rybářské vybavení tvoří až 70 % odpadu v oceánech a že by nový přístup mohl vytvořit kolem 30 tisíc nových pracovních míst.

Představená evropská direktiva vyjmenovává deset plastových výrobků na jedno použití, jež zůstávají v mořích nebo jsou vyplavovány na evropské břehy. Zakázat by se proto měla například brčka, plastové talíře a další nádobí, míchátka nebo plastové tyčky k balónkům. Omezilo by se rovněž používání plastových kelímků na nápoje a krabiček na jídlo.

Výrobci mají být součástí zodpovědnosti za sběr a likvidaci

Někteří výrobci by podle záměru Komise také museli přispívat na zpracování odpadů. Týkalo by se to například producentů plastových tašek, obalů na bonbóny, chipsů, zvlhčených ubrousků nebo cigaret s filtrem. Tyto výrobky by měly nést štítek s informacemi o tom, jak je likvidovat. 

Výrobce rybářského náčiní, které tvoří 27 % odpadu na pobřeží, by zvažovaná legislativa zavazovala k přispívání přístavům na jeho sběr. Každý členský stát by pak musel nastavit takový režim práce s plastovými odpady, aby do roku 2025 zajistil sběr 90 % plastových lahví. A rovněž spotřebitelé by nově měli dostávat lepší informace o nebezpečí plastových obalů.

Plastový odpad je vážné nebezpečí

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans prohlásil, že je společná akce členských států nutná. Plastový odpad totiž kontaminuje ovzduší, půdu, oceány i jídlo. Zvláštní důraz chce unijní exekutiva klást na náhradu problematických výrobků ekologickými alternativami.

Logo

Deutsche Welle připomíná, že plasty ohrožují život mořských živočichů, ptáků a dalších zvířat v potravním řetězci. Mnohá z nich odpad konzumují nebo v něm uvíznou, a následně onemocní či zemřou. Navíc trvá tisíce let, než se plastové mikročástice rozpadnou. 

Evropští voliči vyjadřují silnou podporu

Návrh eurokomisařů musí schválit Evropský parlament a Evropská rada. Pokud projde, členské státy se dozvědí termín, dokdy se musí direktivě přizpůsobit. Evropská komise už vyzvala zúčastněné instituce k efektivnímu postupu tak, aby se výsledky dostavily ještě před evropskými volbami. Ty proběhnou příští rok, upozorňuje Deutsche Welle. 

Jak připomíná americký deník New York Times, několik evropských zemí už v posledních letech plastový odpad omezilo. Patří k nim Dánsko, Francie, Belgie, Itálie nebo Portugalsko. Navíc přes 85 procent lidí dotázaných v průzkumu Evropské unie vyjádřilo podobným opatřením silnou podporu.

Astronomické množství vyrobených kusů plastu

List poukazuje na unijní propočty, podle nichž by navržená opatření mohla výrazně přispět ke splnění klimatických cílů Evropské unie. Do roku 2030 by se tak integrační blok vyhnul produkci 3,7 milionu tun emisí oxidu uhličitého.

 Z loňské zprávy organizace Moře v ohrožení (Seas at Risk), která zastřešuje environmentální skupiny bojující za ochranu života v mořích, plyne, že se v Evropské unii ročně spotřebuje 46 miliard plastových lahví, přes 36 miliard brček, 16 miliard kelímků na kávu nebo dvě a půl miliardy krabiček na jídlo.

Výrobci se děsí, jejich akcionáři nikoli

Americký deník uvádí, že akcionáři producentů plastů a rybářského náčiní návrh Evropské komise podporují. Mnozí z nich uvedli, že je třeba v podobných akcích co nejrychleji pokračovat. Vítají prý zvláště apel na výrobce, aby se na větším informování veřejnosti a na zpracování plastového odpadu podíleli společně. 

Aktivisté se ale obávají odporu zástupců některých sektorů obalového průmyslu a výrobců plastu. Z jejich řad už zazněly hlasy, které navrženou regulaci označily za „děsivou vyhlídku“. 

Očekává se válka lobbistů

Podle Vicky Cannové z neziskové organizace Observatoř korporátní Evropy (CEO) se dá v příštích měsících čekat silná odveta ze strany těch výrobců, kteří se často proti dalším regulacím vyslovují a namísto toho tvrdí, že k ukončení „plastové krize“ postačí dobrovolné aktivity. Cannová upozorňuje, že prospěšnost navržené direktivy z dílny Evropské komise se ukáže až při její konečné implementaci. K té ale dojde až po bezpochyby ostrém střetu lobbistů obou názorových stran.

Každopádně například Francie už v roce 2015 zakázala používání nejtenčích plastových tašek, Itálie ji následovala v roce 2016, podotýkají New York Times. Zákaz několika jednorázových plastových výrobků pak na letošek chystají Belgie, Dánsko a Skotsko, v příštích letech také Itálie, Portugalsko a Španělsko.

autor: mam
Spustit audio

Související