Evropa příliš dlouho váhala. Bez dalších kroků USA by bylo odstřižení Ruska od Swiftu pořád málo, uvažuje ekonom Stroukal

27. únor 2022

Vůle vyloučit Rusko z globálního platebního systému Swift napříč světem roste. Dopady ale budou mnohem menší, než kdybychom k tomuto kroku přistoupili už před několika dny, upozorňuje ekonom platební instituce Roger Dominik Stroukal. „Naštěstí se k tomu přidaly Spojené státy americké, které zavedou ještě mnohem zásadnější opatření,“ dodává.

Samotné odstřižení Ruské federace od bankovního systému Swift nepřeruší fungování mezinárodního obchodu, vysvětluje host Speciálu k válce na Ukrajině: „Peníze se pořád dají přeposílat, ale je to násobně dražší, delší a složitější. Pro běžného občana je to tedy kritické, ale nepostihne to tolik ty oligarchy – proto je důležité takovou kolektivní sankci doplnit i nějakými konkrétními sankcemi na prominenty ruského režimu.“

Čtěte také

Kdyby Evropa restrikcím kolem bankovního systému přistoupila dřív, vyslala by pozitivní signál, myslí si ekonom. „Takhle to vypadá politicky zoufale – že nám trvalo strašně dlouho se domluvit.“

Pokud jde o dopady, které Západ sám pocítí, mohou být podle Stroukala minimální, pokud bude konflikt krátký. „Kdyby měl nicméně trvat dlouho, bude nás to stát spoustu peněz.“

A to bylo pravděpodobně hlavním předmětem debat západních států. „Jestli uděláme ten krok a ublížíme si, pokud se konflikt bude táhnout stejně, jako jsme to sledovali od roku 2014, nebo půjdeme cestou, kterou zvolili Američané – uděláme nejtvrdší sankce, které kdy v historii pravděpodobně zavedli a zkusíme ten konflikt ukončit ještě dnes.“

Poslechněte si celý audiozáznam rozhovoru Tomáše Pancíře s Dominikem Stroukalem.

autoři: Tomáš Pancíř , marz
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.