Evoluční historie krále zvířat
Poslední společný předek všech žijících lvů žil před 124 000 let v centrální Africe. Zjistili to vědci, kteří analyzovali DNA jedinců uchovávaných v muzejních sbírkách.
Pro záchranu ohrožených druhů je důležitá i znalost demografické historie jejich populací. U velkých tropických savců se studuje dost obtížně: klima příliš nenahrává vzniku fosilií a mnohé populace byly vyhlazeny člověkem. Jedním z typických příkladů je lev pustinný (Panthera leo), který byl lidmi loven po celá tisíciletí. Aby zjistil více o jeho přirozené distribuci a objasnil skutečnost, že některé poddruhy v relativně nedávné době vyhynuly, obrátil se mezinárodní tým vědců pod vedením Rosse Barnetta z Durhamské univerzity k muzejním exemplářům, z nichž bylo možné izolovat mitochondriální DNA. Další sekvence vědci získali od žijících lvů z různých oblastí, výsledkem byl soubor dat, který pokrývá historický areál výskytu lvů.
Dnešní lvi se dají rozdělit na dvě velké skupiny: jedna obývá východní a jižní Afriku, druhá zahrnuje populace žijící ve střední a západní Africe a Indii. Podle takzvaných molekulárních hodin vědci vypočítali, že jednotlivé poddruhy lvů se začaly oddělovat v pozdním pleistocénu. Poslední společný předek všech moderních lvů žil asi před 124 000 lety v jihovýchodní Africe, což odpovídá výsledkům předchozích studií. V té době byla Sahara savanou a rovníkové pralesy expandovaly. Právě to zřejmě oddělilo lvy z jižní a východní Afriky od jejich příbuzných z dalších oblastí. Asi před 50 000 lety pralesů začalo ubývat a Sahara se zvětšovala, což odřízlo lvy ze západní Afriky od těch ze severu. Současně začali západoafričtí lvi pronikat do centrální Afriky, kde panovaly pro ně příznivější podmínky.

Ještě později nastal exodus lvů ze severní Afriky, který probíhal ve dvou oddělených vlnách. Nejprve, asi před 20 000 lety, do Indie. Relativně nedávno, před pouhými 5000 lety, se lvi dostali na Blízký východ. Všechny tyto poznatky jsou důležité k zachování genofondu lvů. K ohroženým patří zejména indičtí lvi (Panthera leo persica), kterých žije asi 400 jedinců a lvi ze střední a západní Afriky, jejichž počty se v posledních desetiletích dramaticky snížily.
Zdroj: BMC Evolutionary Biology
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.