Eva Turnová: Strejda Ezoterika

Ezoterika
Ezoterika

Můj strýc mě rád zasvěcoval do tajů ezoteriky. Že věci mají duši, jsem pochopila hned, protože jsem zrovna píchla kolo, ale že věci se v sobě odrážejí, to mi dalo zabrat.

„Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá,“ chápe každý, kdo se v něm párkrát ztratil. Ale strýc tvrdil, že když otvíráme dveře, tak dveře otvírají nás, když zabíjíme čas, čas zároveň zabíjí nás.

Eva Turnová: Koučink

Koučink

K Vánocům jsem loni dostala poukaz na koučink. A protože už mě nebaví somrovat hrnce a dědit mobily, řekla jsem si, že se nechám okoučovat.

Stejně jako my si hrajeme se světem, on si pohrává s námi. Spolužáci v té době fungovali totálně jednosměrně.

Maximálně chápali, že kluci balí holky a holky balí kluky. Ale že po nás šlape chodník a bruslí rybník, se mnou nikdo z dětí nechtěl řešit.

Místo toho tajně kouřily v parku, jako by jim vůbec nevadilo, že jim dají cigára jednoho dne pěkně zahulit.

Nedávno se mi zdálo o Vánocích očima strýce. Na sníh se snášely bílé vločky města a ze všech koled se ozývaly domy. Ježíšek napsal seznam. Copak mu asi nadělíme?

Eva Turnová: Haló do vesmíru pro Václava Havla

Václav Havel se považuje za klidného člověka

Na Silvestra o sametové revoluci měla naše kapela „Odvážná srdce“ koncert v suterénu klubu Futurum, zatímco Václav Havel si v sále nad námi odbýval svůj novoroční projev.

V televizi běží Mrazík. Marfuša s Nastěnkou se tahají o Ivánka a zároveň nenápadně sledují, jak máma s babičkou dělají salát. Táta u stolu není, asi ho zabil kapr a bude tatí polévka.

Každý dárek si rozbaluje své dítě. Vláček dostal bratra. Mám se stát taky dárkem? Naštěstí se probouzím a jdu do hospody na grog.

Stoly jsou obsazené pupkáči, kteří křičí do plazmy: Běžim! Přihrávám! A je to gól!

Takže se mi to nezdálo a televize sleduje, jak hospoda hraje fotbal…

Díky, strejdo.