Eva Turnová: Provoz
Nejlíp by nám bylo v nízkopodnětovém prostředí s nějakým styčným bodem, jako třeba s velkou horou, která by nám dávala najevo, jak jsme srandovní ve své pseudodůležitosti a ve svém přesvědčení, že něco řídíme.
Ale narodili jsme se například v Praze, kde jsme už odmalička zatíženi spoustou povinností od „udělej hačí“ až po „na mail odpovězte obratem“.
Čtěte také
Zachovat si vnitřní svět a nestát se totálním asociálem je možná těžší, než se přesunout do jeskyně a celý život mumlat mantry. Tam člověk, osvobozený od zajetých mechanismů a rolí neřeší, že chce působit fatálně, ale má tváře jako knedlík; nemusí tahat po jeskyni pravítko s ryskou, stravenku, klíče, nemusí chodit s košem, učit se rozpoznat revizora podle trapných hadrů, řešit basový aparát a každý týden vypotit článek.
Nikdy se zase ovšem nedozví, že Star trek a Star wars jsou dva různé filmy, takže Spock se v žádném případě nemohl skamarádit s Obi-wanem a že mezi ipod ipad iphone a ippavlova je rozdíl.
Čtěte také
Dobrovolný meditátor v jeskyni svým rozhodnutím přichází o grilčo a fotbálek, priváty a následné komentáře o tom, kdo se kde poblinkal. Ale nepálí ho státní schodek, ani saldo. Nemusí šetřit na výlety do přírody, protože už v ní je.
Projít zkouškou života ve městě a nepřijít o životní elán je těžké, ale ještě těžší je najít spřízněnou duši a udržet si ji. Nejde jen o to, identifikovat svého soul mejta a fatálně ho zaujmout, člověk musí zvládnout i jistá pravidla každodenního provozu.
Uvědomit si, že nevěra se vrátí až třikrát, naučit se chválit za mužské domácí výkony, jakým je například odemknutí sklepa v polotmě, nepředvádět hysterický záchvat těsně před odjezdem na víkend.
Jak si jít za svým, a přitom pečovat o vztah? Jak být originální a zároveň partnera nevylekat? Zeptala jsem se mého přítele, ve kterých chvílích mě má nejradši.
„Asi když brečíš, jsi při tom taková lidská“, odpověděl.
Autorka je spisovatelka a rockerka
eva@turnova.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.