Ondřej Neff: Za pár dní
Už se to blíží, je to na dosah ruky… Že Mikuláš? Nic proti Mikulášovi. Je v pořádku a možná, že se i letos půjdeme s Lubou na čertíky podívat. Jistý si nejsem. V poslední době je to s Mikuláši a čertíky slabší. Mnohem silnější byli na sklonku totáče, když byli ještě prakticky zakázaní. To ale už pukaly ledy a čerti se rojili. Nicméně, o čertech a Mikulášovi jsem mluvit nechtěl. Za pár dní se v Praze v Letňanech otevře výstava Tutanchamon, jeho hrobka a poklady.
Je to výstava putovní. Toulá se po světě, u nás byla vidět už několikrát. Naposledy to bylo v Brně, jel jsem tam s vnučkou Dominikou a bylo to na výsost příjemné překvapení.
Čtěte také
Je vám jistě jasné, že to není výstava originálů, ale taky tam neuvidíte jen fotografie s popisky a doprovodným výukovým filmem. Vystaveny jsou dokonalé repliky předmětů z hrobky faraona, který je dnes známý jenom proto, že britský archeolog Howard Carter objevil v roce 1922 jeho nepoškozenou hrobku.
Nemusíte se obávat žádné lepenky a latexu. Když řeknu, že je to dokonalé, vyvrátit mi to může jen Miroslav Bárta. Předmětů jsou stovky, dokonalé repliky čtyř zlatých schránek až po drobné předměty denní potřeby, které měly sloužit faraonovi ve věčném životě po smrti.
Vykrádání hrobů vs. archeologie
Jak jsem řekl, už jsem na výstavě byl a půjdu znovu. Půjdu tam rád, mimo jiné proto, že budu procházet kolem exponátů s dobrým vědomím, že to jsou věrné kopie. Tedy, že se nikomu nevtírám do soukromí, nikomu, ani zesnulému faraonovi. Mám totiž k archeologii rozporuplný vztah.
Čtěte také
Ano, je to vzrušující, že Howard Carter objevil nevyloupenou hrobku. Co se ale stalo potom, když prolomil díru do zdi a v záři baterky uviděl neporušené pečeti? Řekl snad: „Promiňte, že ruším,‟ nechal díru zazdít a vzdálil se po špičkách? Ne.
Vlomil se dovnitř a všechny ty předměty putovaly do muzea, aby je tam zkoumali vědci a okukovali zvědavci.
Jestli na to zesnulý Tutanchamon ze záhrobí koukal, musel si při tom říkat: „Tak vida, nakonec se to těm šmejdům zlodějským přece jen povedlo.“ Mezi vykrádáním hrobů a archeologií není faktický rozdíl, jenom mravní. Ale ani ten není jednoznačný. Oni ti vykradači hrobů byli chudobní lidé a loupežemi živili svoje rodiny, kdežto…
Nebudu to rozvádět. Asi jste slyšeli o terakotové armádě prvního čínského císaře Čchina. Střežila jeho hrobku a dnes se bezpečně ví, kde ta hrobka je. Za bezmála 2,5 tisíce let se nikdo neopovážil ji otevřít. No a vidíte, věda historická to přežila.
Zpátky k věci. Výstava replik Tutanchamonových pokladů se brzy znovu otevře. Jděte a žasněte, bez rozporných pocitů.
Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.