Eva Turnová: The Plastic People of China
Čínský trh se hemží klony. Klonují se prasata za účelem testování léků, elektronické klony zase testují trpělivost původních výrobců, kteří zoufale sledují proměnu svých Macintoshů na Hackintoshe a Samsungů na Goophones.
Třešničkou na klondortu jsou pak klony klonů. Tam, kde chtějí být Číňané kreativní, podobnost často drhne.
Čtěte také
Česká čtvrť v Šanghaji se například pyšní stavbou Rudolfina, před kterou je umístěna socha šikmookého Smetany se saxofonem v ruce. Jak asi dopadne klonování živých osobností v čínském prostředí?
Dostali jsme s Plastiky nabídku na turné po Číně a do Prahy přijíždí zástupce agentury.
„Já jsem s vaší hudbou prožil mládí. Chci vás do této země dostat, jde jen o to, splnit některé podmínky. Například vízum. Náš vízový režim je striktní, a proto je dost možné, že vám v Praze čínské vízum nedají. Dále musíte zaslat deset textů na čínské ministerstvo kultury, kde o jejich vhodnosti rozhodnou cenzoři. Zatím jsem na vašich deset nezávadných textů nenarazil, takže bych prosil nějaké nové, například o čínském porcelánu. Dále byste se měli nechat ostříhat. Nechci, aby to skončilo někde na půl cesty.“
Čtěte také
„My taky nechcem skončit na půl cesty, raději doletíme až na Tchaj-wan, tam nás žerou i s vlasama,“ smějeme se.
„Pokud sympatizujete s Tchaj-wanem, celý projekt padá. Mohl bych si alespoň od každého z vás ustřihnout pramen vlasů jako důkaz, že jsem tu byl? Taková tradice…“
„Jasně, střihej…“
Zanedlouho ve zprávách CNN:
„Čínská agentura Czech-intosh uspořádala v čínském Rudolfinu gala koncert klonkapely The Plastic People of China. Akce se však vymkla kontrole. Skupina v čele se svým vůdcem Chengavlem místo koncertu odcestovala na náměstí Nebeského klidu v Pekingu, kde si připomněla 30 let od masakru a nasbírala několik milionů podpisů Tchajcharty 2019.”
Klonouk dolů!
Autorka je spisovatelka a rockerka
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka