Eva Turnová: The Plastic People of China

7. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Čínská vlajka

Čínský trh se hemží klony. Klonují se prasata za účelem testování léků, elektronické klony zase testují trpělivost původních výrobců, kteří zoufale sledují proměnu svých Macintoshů na Hackintoshe a Samsungů na Goophones.

Třešničkou na klondortu jsou pak klony klonů. Tam, kde chtějí být Číňané kreativní, podobnost často drhne.

Čtěte také

Česká čtvrť v Šanghaji se například pyšní stavbou Rudolfina, před kterou je umístěna socha šikmookého Smetany se saxofonem v ruce. Jak asi dopadne klonování živých osobností v čínském prostředí?

Dostali jsme s Plastiky nabídku na turné po Číně a do Prahy přijíždí zástupce agentury.

„Já jsem s vaší hudbou prožil mládí. Chci vás do této země dostat, jde jen o to, splnit některé podmínky. Například vízum. Náš vízový režim je striktní, a proto je dost možné, že vám v Praze čínské vízum nedají. Dále musíte zaslat deset textů na čínské ministerstvo kultury, kde o jejich vhodnosti rozhodnou cenzoři. Zatím jsem na vašich deset nezávadných textů nenarazil, takže bych prosil nějaké nové, například o čínském porcelánu. Dále byste se měli nechat ostříhat. Nechci, aby to skončilo někde na půl cesty.“

Čtěte také

„My taky nechcem skončit na půl cesty, raději doletíme až na Tchaj-wan, tam nás žerou i s vlasama,“ smějeme se.

„Pokud sympatizujete s Tchaj-wanem, celý projekt padá. Mohl bych si alespoň od každého z vás ustřihnout pramen vlasů jako důkaz, že jsem tu byl? Taková tradice…“

„Jasně, střihej…“

Zanedlouho ve zprávách CNN:

„Čínská agentura Czech-intosh uspořádala v čínském Rudolfinu gala koncert klonkapely The Plastic People of China. Akce se však vymkla kontrole. Skupina v čele se svým vůdcem Chengavlem místo koncertu odcestovala na náměstí Nebeského klidu v Pekingu, kde si připomněla 30 let od masakru a nasbírala několik milionů podpisů Tchajcharty 2019.”

Klonouk dolů!

Autorka je spisovatelka a rockerka

autor: Eva Turnová
Spustit audio