Eva Turnová: Mesiáš
Nedávno se na Netflixu objevil desetidílný seriál Mesiáš. Děj filmu se odehrává v Sýrii, Izraeli a USA.
Hlavní hrdina odvrátí písečnou bouří bombardování Damašku Islámským státem a vede své následovatele přes poušť do Izraele. Tam je uvězněn, z vězení však záhadně zmizí a začne dělat zázraky.
Čtěte také
Tu vyjme kulku z těla zastřeleného chlapce před mešitou, tu zachrání dceru pastora z víru ničivého tornáda v americkém městečku. Vděčný otec se zachránce ujme a slibuje, že pojedou, kam si bude přát. Jejich auto je následováno konvojem dalších aut s lidmi, kteří touží sdílet spasitelovu vizi.
Jenomže není zcela jasné, že Mesiáš ví, co dělá, navíc je dost skoupý na slovo. Když ale ve Washingtonu přejde před Kapitolem celé jezero, většina lidí mu zase o trochu víc věří. V tu chvíli do příběhu vstoupí CIA a vládní kruhy, děj začíná být trochu rozplizlý a končí ve chvíli, kdy si nikdo stejně není ničím moc jistý. Je to antikrist, terorista, ruský agent, podvodník nebo skutečný Mesiáš?
Napadá mě, že lidé na jednu stranu touží po spasiteli, ale na druhou už o všem příliš pochybují, jejich víra není silná, na rozdíl od jejich ega, takže kdyby opravdu Mesiáš přišel, zavalili bychom ho vlnou skepticismu. Zajímavé je, že ovce v nás stále po nějakém vůdci touží.
Na opravu D1 je i Mesiáš krátký
Představuju si, jak by byl někdo takový asi přijat dnes, ve věku sociálních médií a v našem prostředí.
Čtěte také
Mesiáš se objeví na brněnské demonstraci proti Babišovi. Jeho cizokrajný zjev několik lidí znejistí, ale protože došli řečníci, bodyguardi přimhouří oko. Mladý muž začne hlásat, že má úkol. Seslal ho otec, takže Bůh se vzkazem, že „toto dějinné období právě končí a navždy zvítězí pravda a láska.“
„Tak to dokaž,“ ozve se z davu.
Mesiáš se rozhlédne po transparentech s nápisy „Babiše do koše“ a „Havel na Hrad“ a na chvíli se soustředí. „Vaše přání jsem splnil, Babiš se nachází v koši a Havel na Hradě.“
Lidé mu nevěří, ale když přeběhne kašnu suchou nohou, získá určitý respekt.
„Přesvědčme se,“ navrhne pořadatel akce, nasouká Mesiáše do škodovky a vyráží do Prahy. Jsou následováni vlnou zvědavců. Je to spasitel, nebo šarlatán? Dálnice D1 je, i díky konvoji, ucpanější než obvykle. Zdá se, že na opravu D1 je i Mesiáš krátký, a trčet v několikahodinové zácpě u Jihlavy se nedočkavcům nechce.
Čtěte také
S Mesiášem v čele vyrazí řidiči pěšky do hlavního města přesvědčit se, zda Havel opravdu ožil. U sjezdu na Humpolec přijíždí policie a všechny chodce zatýká. Když Mesiáš opakovaně tvrdí, že je Bůh, končí v ústavu pro choromyslné v Havlbrodu.
Mezitím se na Hradě zničehonic zjeví Havel. A protože Zeman je v Průhonicích a hysterický Ovčáček má amok, začne se Havel na Hradě nudit a vyrazí za Dášou na Hrádeček. K jeho překvapení se tam koná otvírání wellness centra pro horních deset tisíc. Havel bohužel není mezi pozvanými, a tak jen přes plot smutně sleduje, jak se Bohdalka s Hůlkou a Filipem cachtají v jacuzzi na místě, kde kdysi psával své knihy. Dokouří cigaretu a chce ji típnout o koš, ale ani to nejde, protože koš je plný Babiše.
Většina národa si ničeho nevšimla, protože Ovčáček průběžně vše neguje na tweetu.
Autorka je spisovatelka a rockerka
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.