Eva Turnová: Marie ze Sunshine Coast
Muži undergroundu mi vždycky připadali převážně dominantní – od opravdových osobností, až po trapné pozéry. Ženy je spíš doprovázely na cestě, tvořily jim zázemí, i když měly svůj vlastní silný svět. Jednou z nich byla Marie Benetková, chartistka, spisovatelka a výjimečně silná žena.
Když jí na rok zavřeli muže za to, že hraje hudbu, když k ní agenti Státní bezpečnosti nepustili lékaře poté, co jí praskla plodová voda a její holčička se nenarodila živá.
Když v roce 1981 zapálili dům v Kerharticích, ve kterém se odehrával koncert Plastiků. Když zbili její kamarádku Zinu Freundovou a Marii vyslýchali za to, že na cigaretách v bytě našli její otisky. Když hrozili, že unesou její první dítě, rozhodla se s mužem Vratislavem Brabencem odejít z Československa.
„V zemi, kde už nesmím ani pást krávy a kde mi umře dítě, bejt nechci,“ řekla před odjezdem. Přiletěla do Kanady se zásobou asi šestnácti anglických slov, a zanedlouho už dělala korektury na disertační práci rodilé Kanaďanky.
Samozřejmě kolují i úsměvné lingvistické historky, kdy kanadské návštěvě nadšeně vyprávěla, jak viděla na nebi letět hejno pštrosů (ostriches) místo říčních orlovců (ospreys).
Marie se živila všelijak – stříhala psy, prodávala luxy, ke konci života se starala o hendikepované, které vozila na pláž a zásobila je časopisy s kráskami v plavkách, aby si užili a ona si mohla zaplavat.
Vráťa pracoval jako zahradník, na saxofon hrál jen občas na vernisážích, z té doby vzniklo krásné CD „Kanadské vytí“.
Po šesti letech v Torontu se i s dcerou přestěhovali na Sunshine Coast v Britské Columbii, kde koupili dům a dlouhé hodiny pozorovali velryby, jezdili na koních a objížděli jezera.
Jejich cesty se rozdělily
Po legendárním koncertě Plastiků ve Španělském sále se Vráťa postupně přesunul do Prahy. Návštěvy Marie byly čím dál sporadičtější, jejich cesty se začaly rozdělovat, ale silné pouto mezi nimi nikdy nezmizelo.
Čtěte také
V roce 2017 vyšla kniha vzpomínek nazvaná „Zlatý z nebe“, kterou Marie v Praze sepsala s Alicí Horáčkovou. Podle nálezu na CT vlastně vůbec neměla zvládnout odjet na vlastní pěst z ostrova do Vršovic a zase zpátky, natož něco napsat, protože měla vážný nález na mozku.
Na sklonku života, v sanatoriu, se chovala stejně divoce jako vždycky. Chvílemi mluvila česky, prala se s personálem, uklidnil ji vždycky až indián, který ji popadnul a začal s ní tančit. Ona sama totiž měla indiánskou duši.
Naposledy jsem od ní dostala zprávu na Facebooku:
„Hele, chtěla jsem ti ňák napsat, tak jsem vstoupila do týhle džungle, i když nevím, co si v ní počnu.“
V umělé džungli dlouho nevydržela, protože byla opravdová.
Stejně jako její láska k Vráťovi Brabencovi, který zpívá:
„Marie, vstávej, vychází slunce
nad kopcem i nad stájí,
pole jsou zelený i zlatý,
Všechno skví dílem svatým...
Marie, probuď se, vychází slunce.
(Vstávej, stal se zázrak…)“
Autorka je spisovatelka a rockerka
eva@turnova.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka