Eva Turnová: Nikdo není tím, za koho se vydává

31. březen 2023

„Nikdo není tím, za koho se vydává,“ píše ve své sbírce můj oblíbený básník Pavel Zajíček. Dlouho jsem si lámala hlavu nad tím, co tajemného se za jeho mottem skrývá. Napadlo mě vysvětlení s dvěma identitami: každý má jednu vnější, která komunikuje s okolím, a pak tu opravdovou, vnitřní, kterou se bojí úplně obnažit.

Identity často nejsou propojené, spousta lidí si něco jiného myslí, říká a něco jiného dělá. Čím větší je rozpor, tím dřív končívá v péči odborníků. Ale v běžném životě je to spíš roztomilé.

Čtěte také

Na první pohled sebevědomé dívky se hroutí, když jim z nového outfitu správně nečouhá kérka, a hipsteří typ nemůže vyrazit na latté v avokádu, protože mu došel vosk na fousy.

Jako správná potrefená husa jsem to slízla od kamaráda: „Ty zase furt házíš slavnejma jménama. Dneska už nikoho nezajímá, že jsi rozmlouvala s Havlem a žes četla Freuda s Jungem. Zvu tě na svatbu mojí slovenský kamarádky, je to jednoduchá přirozená holka, takže si odpočineš, budete se bavit normálně, o obyčejnejch věcech, třeba o hadrech... uvidíš, jak tě to nakopne, hlavně vynech ty moudra…“

Olepená od Versaceho

V den D navlíknu tričko s Davidem Bowiem a vyrážím.

Svatba byla dokonalá, jenom na chvilku mi to ujelo a zamyslela jsem se nad tím, proč lidi potřebují mít na vztah papír. Vtíravou myšlenku ale nebylo těžké zahnat, protože se blížila svatební hostina, na kterou jsem se těšila. Vešla jsem do sálu.

Čtěte také

Mé bavlněné tričko s potiskem okamžitě upoutalo pozornost nevěsty.

„A to je kto?“

„David Bowie.“

 „Nepoznám. Já si nemôžem na šaty aplikovat žiadnu tlač, lebo sú od Matragi.“

„Nepoznám,“ navázala jsem na nevěstin výkop.

„Nelezú mi z nich silikóny?“ strachuje se Laura.

„Kdepak, vůbec! Jenom libido…“

Eva Turnová

„Nepoznám, ale zajtra budem bohatá panička a nechám si odstrániť všetky libida z môjho krásneho tela!“

„Tak držím palce. Stejně vlastně nikdo není tím, za koho se vydává,“ ujede mi.

„Nie si drbnutá? Však keby som bola tým, za koho sa dnes vydávam, som tu olepená od Versaceho!“

Autorka je spisovatelka a rockerka
eva@turnova.cz

autor: Eva Turnová
Spustit audio