Eva Turnová: Netolíci

17. únor 2023

Japonci zjistili, že půl milionu dětí ve věku od dvanácti do osmnácti let je chorobně závislých na internetu. Jde o takzvanou „nelátkovou závislost“, která se projevuje nespavostí, depresemi, zhoršenými výsledky ve škole, konflikty, přetížeností informacemi, a hlavně neschopností zabavit se jinak. Závislost na virtuální realitě už má i svůj mezinárodní název – netolismus.

První projevy netolismu jsme mohli zaznamenat již za socialismu. Já byla v pubertě jasný telefonní netolík.

Čtěte také

Za paušální korunu jsem se hodiny krčila na kuchyňském štokrleti, šňůru přiskřípnutou do přibouchnutých dveří, abych mohla nerušeně vnímat naléhavý šepot některého z nápadníků.

Toto rané virtuální prostředí mi umožňovalo nasadit fatálně-žoviální modulaci hlasu a přitom mít mastné vlasy a na sobě vyboulené tepláky. Žádná realita mě nemohla vytrhnout z mých představ.

Ergonomicky neuchopitelné myši

Čtěte také

Dnes jsou tyto tendence u mladistvých mnohem četnější a mají punc silné závislosti. Starostliví Japonci se rozhodli, že nenechají nic náhodě a vybudovali takzvané „fasting camps“. Do těchto táborů na bázi půstu deportují své adolescenty na předělání.

Detoxikační tým se snaží děti začlenit do kolektivu bez pomoci sociálních sítí. Malí netolíci prožívají muka na výletech do přírody, na kterou se nedá klikat, s holkami, na kterých nejde nic zvětšit. Usínají ve stanu plném sice bezdrátových, ale ergonomicky neuchopitelných myší. Ošklivé zážitky nejdou smazat a hezké přehrát znovu.

Eva Turnová

Frustrovaný teenager prožije hrůzostrašné období půstu a když se vrátí, nemá si stejně s kým hrát, protože všechny děti kolem smaží na kompech. Na čas se stane závislým na detoxikačních táborech. Než si sám najde rovnováhu a bude stejně dál užívat komp, jenom už netolik.

Autorka je spisovatelka a rockerka
eva@turnova.cz

autor: Eva Turnová
Spustit audio