Eva Turnová: Konec plzáků
Na partnerovi se mi vždycky líbilo to, co jsem sama chtěla umět, a v jeho nedostatcích se zračily i ty moje. Můj první kluk hrál na kytaru a já se po večerech ďoubala v lingvistice. Hltala jsem jeho nóny a on moje juxtapozice. Naším společným nedostatkem bylo žárlení, takže jakmile jsme se hnuli od strun a skript, nastal malér.
Modelový rozhovor:
Já: „Jdu na přednášku.“
On: „Mohli jsme jít na víno.“
Čtěte také
Já: „Můžem jindy.“
On: „Všechno odkládáš. Ségra nic nestuduje a jak jim to funguje.“
Já: „Nefunguje.“
On: „Funguje. NÁM to nefunguje.“
Naše zájmy se postupně staly ringem pro nepřetržité sváry. Jednou přišel příteli dopis od známého z Austrálie.
„Dostal jsem lano do kapely v Sydney,“ oznámil mi suše. „Zjistím, kdo nás převede přes hranice, je to moje životní šance.“
Z celého srdce na víno
Jenže ve stejnou dobu jsem dostala já dopis z Karlovy univerzity.
Čtěte také
„Mě zase přijali na filologii, přestože nejsem v SSM. To je MOJE životní šance.“
Ten den jsme usínali mlčky. Bylo jasné, že rozchod je na spadnutí. Den na to mi úplnou náhodou přistála v ruce kniha pana Plzáka a v ní kapitola o nutném uspořádání volného času. O tom, jak je významné tolerovat své koníčky a zároveň mít jednoho společného. Zkusila jsem aplikovat metodu autora:
„Ocitli jsme se v jistém nebezpečí,“ začala jsem od lesa.
Čtěte také
„Aha, a co je to za nebezpečí? A zkrať to, prasklo mi éčko,“ odpověděl přítel nevrle.
„No že já chci studovat tady a ty chceš emigrovat do Austrálie.“
„Bingo.“
„Dočetla jsem se, že náš vztah neohrozí, pokud si své záliby ponecháme. Vím, že mi z celého srdce přeješ studium v Praze, a já tobě kariéru rockera kdekoli, ale taky bychom měli mít nějaké společné povyražení. Co třeba lingvistický kroužek na naší zahrádce pro australské domorodce podmalovaný tvou kytarou?“
On: „A nevyrazíme si raději z celého srdce na víno?“
A ještě celé dva roky jsme se radovali z malých usmíření po našich bitvách a ve volném čase jsme se na zahradě věnovali pití vína a novému společnému koníčku – hubení plzáků, největších škůdců kulturního prostředí.
Autorka je spisovatelka a rockerka
eva@turnova.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.