E.ON nabízí první podstropový tarif. Neunáhlujte se a nejprve si porovnejte nabídky, doporučuje odborník

20. leden 2023

První tuzemský dodavatel začal nabízet energie za cenu pod stropem stanoveným vládou. Rozdíl v ceně však není příliš velký, společnost u něj navíc vyžaduje dlouhodobou fixaci. „Cena elektřiny i plynu s dodáním v příštích letech klesá. A to tedy i na spotovém trhu, kde je asi poloviční oproti zastropované ceně,” říká ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová. Nabídka dodavatele tedy nemusí být do budoucna výhodná, ukazuje však, že se situace na trhu začíná zlepšovat.

Hosté:
Jana Klímová, hlavní ekonomická analytička Českého rozhlasu
Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ
Bohuslav Němeček, bývalý místopředseda Energetického regulačního úřadu
Jiří Gavor, ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií

Na výši cen má podle Klímové pozitivní vliv několik faktorů. „Především teplá zima, která výrazně snižuje poptávku po energiích a nutnost doplňovat zásobníky. Důvodem také je, že se podařilo nahradit ruský plyn zkapalněným plynem LNG z jiných zemí a nepochybně také nastartování zdrojů, které byly odstaveny,” rozebírá. Jedná se například o francouzské jaderné elektrárny.

Podle Klímové má každý dodavatel vlastní strategii nákupu a následných prodejních cen. „V případě nabídky E.ONu, ale i dalších, které se asi objeví, se jedná o nabídky pro nové zákazníky, to znamená, že pro ně část energie dodavatel určitě bude nakupovat za současné nižší ceny,” popisuje. U tohoto tarifu distributor zároveň vyžaduje závazek na tři roky.

Čtěte také

Ceny na burze pro nákupy energií na příští roky jsou podle ní nižší. „Na rok 2024 se obchodují třeba za 4,5 tisíce korun bez DPH za MWh. Čili pokud si teď někdo zafixuje cenu, tak bude platit víc, než by musel,” nastiňuje další vývoj Klímová. Ceny na další roky jsou přitom ještě nižší.

„Firma zřejmě počítá s tím, že si případnou ztrátu z dodávky v letošním roce vykompenzuje v příštích letech, kdy se čeká větší pokles cen,” dodává Klímová. V dalších letech by tak zákazník pravděpodobně přeplácel, jelikož tarif nabízí rozdíl jen 250 korun oproti cenovému stropu.

Dlouhá fixace je v současnosti logická

„Z pohledu dodavatele je to správná strategie. Každý dodavatel se snaží stabilizovat svoje portfolio dlouhodobě a lépe plánovat nákup a prodej. Samozřejmě z pohledu odběratelů je v tom jisté riziko,” hodnotí uvedení nižšího tarifu s fixací Jiří Gavor, ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Řada dalších dodavatelů připravuje podobné nabídky, ale pouze vyčkává
Jiří Gavor

Pro dodavatele tak nejde o unáhlené rozhodnutí. „Je to obchodní strategie, ale jak sami přiznávají, je samozřejmě otázka, co zákazník preferuje. Pokud chce mít jistotu stabilní ceny na tři roky, tak je to pro něho. Nikdo nemůže zaručit, že to bude ta nejvýhodnější varianta,” doplňuje mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Čtěte také

Současný pokles cen na trhu s energiemi však strategii ČEZu zatím zásadně nemění. „Elektřina se prodává především dopředu tak, aby všichni, ať už zákazníci, nebo výrobci, mohli plánovat a zajišťovat nějakou stabilnější úroveň ceny. Zbytky se poté prodávají na okamžitých (spotových) trzích a ty jsou ovlivňovány tím, jaké je počasí,” rozebírá Kříž.

Nové ceníky s nižšími sazbami bez dlouhé fixace tak podle něj zatím nelze očekávat. „Může to přijít kdykoliv, ale bude záležet, jak se situace na trhu bude vyvíjet. Ceníky v tuto chvíli nikdo nenabízí s okamžitou nízkou cenou, musíte se zafixovat na několik let,” dodává Kříž. „Situace je zatím velmi turbulentní a ceníky se budou upravovat podle toho, jak se bude vyvíjet.”

Záleží zejména na počasí

Podle bývalého místopředsedy Energetického regulačního úřadu Bohuslava Němečka však bude zájem o nižší tarify, i přes fixaci, růst. „Pokud bude tato zima patřit k teplejším, může to vést k dalšímu poklesu ceny. V takovém momentě, kdy by se i základní produkt pro rok 2024 dostal pod úroveň cenového stropu, se budou nabízet fixace jenom na rok 2024,” říká.

Čtěte také

Délka fixací tarifů s nižší cenou by se tak mohla začít snižovat, zároveň by cena mohla klesnout i díky konkurenčnímu boji. „Očekávám, že postupně, pokud ten pozitivní trend bude pokračovat, se na trhu objeví nabídky od jiných dodavatelů, které budou pod cenovým stropem,“ pokračuje Němeček.

Zákazníci by se však neměli v rozhodnutí unáhlovat. „Je dobré se rozhlédnout a porovnat si nabídky. Pokles cen ukazuje pozitivní trend, v který jsme všichni věřili,” uzavírá Němeček.

„Řada dalších dodavatelů připravuje podobné nabídky, ale pouze vyčkává,” doplňuje jej Gavor.

V celém pořadu Téma dne se také dozvíte, jaký vývoj cen se očekává v příštích letech nebo zda bude potřeba cenový strop upravovat či rušit před vypršením na konci roku či jak je cenový strop nastaven. Provází Pavlína Nečásková.

Spustit audio

Související