Emil Hácha – příběh velké oběti. Jak dnes vnímat odkaz protektorátního prezidenta?

2. prosinec 2023

Složitou a nejednoznačnou postavou moderní české historie je Emil Hácha, který byl do funkce zvolen 30. listopadu 1938. Prezident sloužící v nejtěžším období našeho novodobého státu byl pomyslně odsouzený většinou české společnosti prakticky bezprostředně po konci války, ještě v posledních chvílích svého života.

Po roce 1989 se několik historiků odhodlalo vyprávět jeho příběh s důrazem na oběť, kterou svému národu Hácha přinesl, a odkaz lidskosti, kterou projevil ve snaze zachránit mnoho lidských životů.

Emil Hácha u mikrofonu (1938)

V posledních letech tyto snahy o historickou rehabilitaci sledujeme kupříkladu ve vydání obsažné historické monografie Prezident lidskosti Víta Machálka nebo vzniku divadelní inscenace Emil čili O Háchovi Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka.

Sílí interpretace Háchova odkazu do podoby oběti, kdy stárnoucí a v důsledku nemoci fyzicky slábnoucí muž obětuje svou čest snaze hlavně zpomalit a oslabit nacistickým režimem neskrývaný plán na postupnou germanizaci a likvidaci českého národa. Více pozornosti dostává Hácha coby zachránce vězněných studentů, brilantní právník a hluboce věřící člověk.

Vlastní výklad historie

Rozhlasový dokument natočený k výročí narození Emila Háchy si všímá například reakce umělců, kteří pod dojmem z nastudování divadelní inscenace věnovali osobnosti protektorátního prezidenta pamětní desku a rozhodli se po něm pojmenovat dvůr pražského divadla D21.

Sdílným prvkem pořadu jsou hlavně reálné situace, ve kterých současní lidé projevují vůli znovu a objektivně vykládat historii.

Prezident Emil Hácha

Záznam přednášky Josefa Tomeše vznikl na konferenci pořádané v červnu 2022 v Trhových Svinech, které se účastnil i publicista David Hertl. Ten ovšem ve svých rozmluvách s autorem dokumentu poukazuje na nejednoznačnost všech soudů, kterými můžeme dnes Háchův odkaz hodnotit.

Díky archivním záznamům kupříkladu z projevů prezidenta Emila Háchy nabízí dokument historickou mozaiku, příběh načrtnutý v hrubých rysech, který je spíš nabídkou pro posluchače, podnětem, aby každý sám, získá-li chuť, pídil se po dalších informacích a odvážil se tvořit svůj vlastní výklad historie, současnosti, života.

autor: Ivan Studený
Spustit audio

Související