Ekonomika roste a my nejsme schopni si připlatit za kybernetickou ochranu, kritizuje senátor Fischer
Zástupci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) informovali, že nedávný kybernetický útok na české ministerstvo zahraničí organizoval cizí stát. Proto senátoři vyzývají vládu, aby se více zabývala zabezpečením počítačových systémů důležitých státních institucí. Podceňuje současný kabinet kybernetickou hrozbu?
Čtěte také
„Kybernetická bezpečnost vyžaduje čím dál větší zabezpečení. Je třeba držet palec na tepu doby, vědět, co se děje a investovat do této oblasti,“ uvedl v pořadu Pro a proti poslanec KSČM Leo Luzar.
Ten připomněl, že hackerské útoky jsou čím dál dokonalejší. „Takže bezpečnost je vždy krok za nimi... Ale NÚKIB by měl trochu více pracovat, aby nepodával ex post hlášení, ale dopředu analyzoval, které oblasti jsou momentálně na trhu s informacemi žádané a instituce, které je mají, se mohly připravit.“
Investovat a rozšiřovat možnosti je nutné, ale musíme také zhodnotit, jak se útoky vedou, které instituce bývají nejčastěji napadeny. NÚKIB už dnes patří mezi nejvíc obsažné a nejlépe placené státní organizace... Je otázka, jak cíleně úřad tyto prostředky umisťuje a jestli se zaměřuje na ta největší rizika... a jestli disponuje odborníky.
Leo Luzar
Luzar je přesvědčen, že audit předchozího útoku na ministerstvo zahraničí mohl leccos naznačit. „Je nutno se ptát, jaké byly výsledky tohoto auditu a jaké byly kontrolní mechanismy... Ukazuje se, že někdo někde něco asi zanedbal. NÚKIB by měl provést velkou analýzu a předložit ji vládě.“
Je prý velmi naivní si myslet, že odposlechy provádí jen Rusko a Čína. „Ty provádějí úplně všechny státy, ale to neznamená, že se nemůžeme bránit.“
„Informace vytržené z celku o tom, že NÚKIB musí dostat okamžitě desítky milionů korun, to bude říkat každý resort. Záleží na odpovědnosti vlády, aby ověřila, jestli je to opravdu tak, nebo není... Potom se reálně můžeme bavit tom, že je opravdu třeba posílit rozpočet,“ shrnul Leo Luzar (KSČM).
Čtěte také
Investice do budoucnosti
„Je to otázka politických priorit pro celou vládu. Nemůžeme problém delegovat jen na jeden úřad,“ reagoval na současná bezpečnostní rizika spojená s kybernetickými útoky předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer.
Ten upozornil, že o kybernetických útocích čteme ve zprávách Bezpečnostní informační služby už nejméně dekádu. „O útoku na ministerstvo zahraničí víme už v roce 2014. Byl také napaden vízový systém... Později se zmiňuje Česká národní banka nebo ministerstvo obrany.“
Máme období ekonomické růstu, ale nejsme schopni si připlatit za kybernetickou ochranu, kterou budeme potřebovat. Proto je potřeba to vracet jako prioritu na stůl. Také proto usnesení Senátu nemluví k jednomu útoku, ale obecně. Na evropské úrovni můžeme věci ovlivnit..., i v rámci NATO, kde je kybernetická bezpečnost na pořadu dne už 7 let, za účasti prezidenta i premiéra České republiky.
Pavel Fischer
Senátor odmítl, že by problém s bezpečností byl v jednom úřadu či rezortu. „10 milionů občanů má zaručeno, že budou platit základní svobody, jako jsou právo na soukromí, svoboda slova a podobně. Ty je potřeba hlídat... A vidíme, že vláda nám dluží naplnění zákona o dozoru nad tajnými službami.“
Útoky jsou stále intenzivnější a rafinovanější. „Takže každé jednotlivé místo, které dáme například do NÚKIBu pro experta, je místem, které investujeme do budoucnosti a tím pádem v budoucnosti ušetříme za případné škody. Proto je také odmítnutí požadavku úřadu na 48 nových míst... ohrožením bezpečnosti 10 milionů českých občanů.“
„To samé GDPR, které česká veřejnost tak nerada přijímala, je pro nás záchranným kruhem, abychom si vymezili, kde platí české nebo evropské právo na ochranu soukromí. A tady o to se dnes hraje, proto musíme být velmi vnímaví, aby nepřesáhla míra sledování bezpečnosti míru svobod každého z nás,“ varoval Pavel Fischer.
Související
-
Ministerstvo zahraničí během kybernetického útoku úplně selhalo, soudí bezpečnostní expert
Za červnovým útokem na počítačové systémy ministerstva zahraničí stojí podle Národního kybernetického úřadu cizí státní moc. Co to znamená?
-
O Facebooku v Německu, Googlu v Rusku a bezpečnostní chybě Applu
Německé omezení Facebooku ve zpracování dat uživatelů, Spotify a jeho zaměření na podcasty, Google a jeho omezování výsledků vyhledávání v Rusku. Moderuje David Slížek.
-
Bohumil Pečinka: Bez jasné bezpečnostní koncepce státu nás kdokoli může „vypnout“
Má Česká republika jasnou zahraniční a bezpečnostní politiku? A je naše infrastruktura dostatečně chráněná před ohrožením zvenku?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.