Ekolog: Vodní kanál za 200 miliard korun by zasáhl desítky chráněných území
Prezident Miloš Zeman otevřel ve štrasburském sídle Evropského parlamentu výstavu na podporu vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe, stavby, jejímž je velkým příznivcem. A to i přesto, že nová vláda se k její realizaci staví vlažně a Evropská unie s ní nepočítá vůbec.
„Jsme ve fázi přípravy, kdy usilujeme o začlenění stavby do evropského systému vodních cest,“ řekl pro ranní Plus autor výstavy a europoslanec za ČSSD Vojtěch Mynář.
Zdůrazňuje výhody pro dopravní infrastrukturu: „Máme velký přetlak na silnicích a vodní doprava byla u nás v posledních desetiletích zanedbávána.“
Mynář si myslí, že kanál by mohl zabránil povodňovým situacím, "a bude tam i výroba elektrické energie.“
Vilém Jurek, krajinný inženýr a ekolog ze Strany zelených namítá: „Jsme se zelenými europoslanci zajedno: Tento projekt je nesmyslný a jeho realizace nemá v dnešní době význam.“
„Hlavní překážkou je jednak finanční nákladnost, která je odhadována na 200 miliard korun, a zásah do 61 chráněných území včetně dvou národních parků. Je to megalomanství,“ pokračuje ekolog.
Podle ekologa se neví, co se bude přepravovat. Vodní doprava by byla prodělečná a kanál by nedostatečně využitý.
Tématu vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe jsme se věnoval loni v srpnu v pořadu Pro a proti. Poslechnout si ho můžete zde.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.