East Doc Platform: Šance pro východoevropské filmařské talenty
Projekt East Doc Platform nabízí filmovým tvůrcům z východní Evropy možnost najít si západního producenta a natočit své dílo.
Na jeho letošní čtvrtý ročník přijeli zástupci sedmi desítek světových televizních stanic, distributorů a dalších vlivných společností, aby si vybrali k realizaci ten nejzajímavější a nejslibnější projekt.
Redaktor David Štáhlavský hovořil pro Ranní Plus s několika významnými účastníky setkání.
„East Doc Platform je akcí pro filmové profesionály. Není zaměřena na dokončené filmy, ale naopak,“ shrnula hlavní záměr platformy Miriam Ryndová z Institutu dokumentárního filmu.
Ruský dokumentarista Vitalij Manskij zdůraznil společenskou úlohu, kterou současný filmový dokument má: upozorňovat na aktuální témata, které ohrožují budoucnost nejen Evropy.
„Žijeme v hraniční době pro celou Evropu, a tvůrci dokumentu jako by žili ve stavu blaženého nevědění. Bojím se, že když se rodily minulé světové války, začínaly také od nevědomosti a lehkovážnosti,“ připomněl filmař.
Další z účastníků setkání režisér Filip Remunda považuje za charakteristický znak festivalových dokumentů autorský přístup.
„Nejedná se v žádném případě o reportáže, filmy nejsou informační, ale jsou vystavěny jako drama, podobně jako na divadle a v případě hraného filmu.“
Podle Remundy na Západě mnohdy toto drama chybí, a tak jezdí dokumentaristé do dalekých zemí, zatímco režiséři z východní Evropy tato dramata často sami žijí.
„To, co je na tomto festivalu vynikající, je způsob prezentace z prostředí velice zajímavých námětů,“ chválí český režisér.
Do Prahy přijela i Kristina Feeley ze Sundance Institute. Její úkol zde je jasný.
„Jezdíme po světě, třeba na takové akce jako East Doc Platform v Praze, a hledáme mladé, rodící se talenty, které mají autentické náměty ze svého rodného prostředí. V posledních letech se u vás urodila celá řada zajímavých filmů, které jsou inovativní a experimentální. Necháme se ale i oslovit těmi, kteří nám sami nabízejí své projekty.“
East Doc Platform proběhl v Praze od 2. do 8. března.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.