Dvě třetiny Američanů nevěří oficiálním závěrům zprávy o vraždě prezidenta Kennedyho
O smrti J. F. Kennedyho, který byl zavražděn 22. listopadu 1963, se stále spekuluje. Závěry oficiálního vyšetřování si důvěru většiny americké veřejnosti nezískaly.
V Dallasu, kde byl atentát na Johna Fitzgeralda Kennedyho (JFK) spáchán, připomínají událost dva bílé kříže na silnici. Mají prý značit kulky, které prezidenta zranily. Podle oficiálních závěrů byl jediným střelcem Lee Harvey Oswald. Většina Američanů má ale ještě dnes o pozadí atentátu pochybnosti.
Konspirační teorie?
„Je zajímavé, že když se podíváme na průzkum veřejného mínění, tak ve Spojených státech stále ještě dvě třetiny lidí nevěří oficiálním závěrům,“ říká Kryštof Kozák, vedoucí Katedry severoamerických studií Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Když je někdo americký prezident, tak si z podstaty věci udělá spoustu nepřátel.
Kryštof Kozák
Existují rozličné konspirační teorie, které spekulují o dvou až třech střelcích, nebo zapojení Sovětů a mafie. Dokumentů je obrovské množství, vysvětluje Kozák s tím, že podobné události, jako je atentát na amerického prezidenta nebo třeba 11. září, jsou pod obrovským drobnohledem.
Čtěte také
Také proto se prý objevují střípky informací, které vždy úplně nezapadají. „Někdo má pak tendenci z těchto střípků nafukovat konspirační teorie nejrůznějšího druhu,“ dodává amerikanista.
Důvod, proč byla pro občany USA smrt Johna Fitzgeralda Kennedyho tak traumatizující, je podle Kryštofa Kozáka v samotné osobnosti prezidenta. „Byl to takový Obama své doby – mladý a charismatický. Vzbuzoval u spousty podporovatelů až emotivní nadšení.“
Celý rozhovor Věry Štechrové najdete v audiu.
Související
-
Robert Kennedy. Prezidentský kandidát, kterého zastavila kulka
Jen málo osobností v Americe 60. let bylo tak populárních, jako Robert Kennedy. Měl nakročeno k možnosti dokončit bratrovu práci. Bylo mu 42 let, když ho zastavila kulka.
-
Před 55 lety John F. Kennedy vytyčil cíl dobýt Měsíc. Jak...
V pětapadesát let starém projevu mluví tehdejší americký prezident John Fitzgerald Kennedy o tom, že cílem USA je do konce 60. let dostat bezpečně člověka na Měsíc ...
-
Dozví se svět, proč zemřel Kennedy? Spojené státy odtajní...
Už téměř 54 let se řada novinářů, historiků, filmařů a více nebo méně amatérských pátračů zabývá asi nejznámějším atentátem novodobé historie Spojených států. Dne 2...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.