Dvě duhy nad popravištěm. Osudy rodiny Kutnaurových v neklidné době bělohorské
21. června 1621 proběhla poprava sedmadvaceti „českých pánů“, při níž byli exemplárně potrestáni rebelové stavovského povstání. Dva z bílých křížů, které dnes na dlažbě před Staroměstskou radnicí připomínají pobělohorské krvavé divadlo, patří pražským měšťanům Šimonu Sušickému a jeho nevlastnímu synovi Janu Kutnaurovi. O nich a jejich blízkých čte z knihy Dvě duhy nad popravištěm Martin Preiss.
Příběh rodiny Kutnaurových vypráví obraz o době, která byla nepřehledná, politicky složitá a kdy linie ve společnosti vedla mezi kostely a vyznáním.
Kniha vychází z bádání historičky a archivářky Olgy Fejtové, která se spojila s dramaturgyní Zuzanou Vojtíškovou. Četba proto kombinuje odborný i literární přístup.
Radioknihu můžete poslouchat čtyři týdny.
Související
-
400 let od popravy českých pánů. „Nikomu se do tribunálu nechtělo,“ přibližuje historička krvavý den
Před 400 lety bylo na Staroměstském rynku popraveno 27 rebelantů proti císaři. Postavit tribunál ale nebylo jednoduché. Proč? Debatují historička Koldinská a kazatel Černý.
-
Na Bílé hoře válčili hlavně žoldáci. Její výsledek určila spíše únava než taktika, říká historik
„Rozhodně nešlo o velkou bitvu, kde padnou tisíce a tisíce mužů. V mnohém je ten výsledek určen únavou než vojenským uměním,“ vysvětluje Michal Stehlík.
-
400 let od bitvy na Bílé hoře. Otestujte se, co všechno o ní víte
V neděli 8. listopadu 1620 došlo k bitvě, která na několik staletí fatálně poznamenala život v Českých zemích. Obstojí vaše školní znalosti o ní v našem kvízu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.