Dvě duhy nad popravištěm. Osudy rodiny Kutnaurových v neklidné době bělohorské

25. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dvě duhy nad popravištěm. Osudy rodiny Kutnaurových v neklidné době bělohorské

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

21. června 1621 proběhla poprava sedmadvaceti „českých pánů“, při níž byli exemplárně potrestáni rebelové stavovského povstání. Dva z bílých křížů, které dnes na dlažbě před Staroměstskou radnicí připomínají pobělohorské krvavé divadlo, patří pražským měšťanům Šimonu Sušickému a jeho nevlastnímu synovi Janu Kutnaurovi. O nich a jejich blízkých čte z knihy Dvě duhy nad popravištěm Martin Preiss.

Zuzana Vojtíšková, Olga Fejtová: Dvě duhy nad popravištěm
Čte: Martin Preiss
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Režie: Lukáš Hlavica
Premiéra: 20. 6. 2021

Příběh rodiny Kutnaurových vypráví obraz o době, která byla nepřehledná, politicky složitá a kdy linie ve společnosti vedla mezi kostely a vyznáním.

Kniha vychází z bádání historičky a archivářky Olgy Fejtové, která se spojila s dramaturgyní Zuzanou Vojtíškovou. Četba proto kombinuje odborný i literární přístup.

Radioknihu můžete poslouchat čtyři týdny.

autoři: Olga Fejtová , Zuzana Vojtíšková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.