Dualismus se neosvědčil

23. srpen 2017

To prohlásil politolog a historik Emanuel Mandler 7. března 1991 na tiskové konferenci své Liberálně demokratické strany.

Březen 1991 lze označit jako měsíc rozchodů. Kultivovaně a možno říct i řízeně, se rozpadá Občanské fórum (na Občanskou demokratickou stranu a Občanské hnutí). Občanská demokratická aliance byla při dělení majetku pominuta.

Rozkládá se – neřízeně – jeho slovenská obdoba Veřejnost proti násilí, a to odštěpením Mečiarovy frakce nazvané Za demokratické Slovensko. Právě tehdy se Vladimír Mečiar jasně profiloval jako autoritativní politik.

Velmi zásadně se zhoršují česko-slovenské vztahy. A aby toho bylo víc, sílí separatistické tendence na Moravě.


Události března 1991 z audioarchivu Českého rozhlasu: Rozpad Občanského fóra popisem klidných a věcných administrativních procesů, rozkol ve Veřejnosti proti násilí daleko emotivnějším zpravodajstvím, česko-slovenská problematika je ošetřena zpravodajstvím z protičeské nacionalistické demonstrace v Bratislavě – včetně neplánované účasti prezidenta Václava Havla a agresivního chování demonstrantů vůči němu.

Komentář o moravistické demonstraci pak sledovaná témata velmi vhodně doplňuje. To vše pak integruje krátký a historicky i politologicky přesný rozbor situace (či spíše situací) našich státoprávních dualismů a problémů s nimi spojených.

V pořadu uslyšíte kromě avizovaných rozchodových témat také informace o problémech spojených s probíhající malou privatizací a návrh studijně-pracovního řešení pro přebytečné učitele ruštiny.

V archivech opět pátral a jedinečné záznamy připravil Pavel Hlavatý

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio