Donald Trump: Kurdové nám nepomohli s Dnem D
Postojem k turecké ofenzivě na severu Sýrie americký prezident Donald Trump zradil své kurdské spojence a proměnil tak Spojené státy v zemi, na jejíž sliby se nedá spolehnout.
V reakci na středeční útok turecké armády na severovýchod Sýrie, kde působí oddíly syrských Kurdů, to ve čtvrtek v komentářích napsaly evropské noviny, které cituje iRozhlas.cz.
Pozornost přitáhlo i Trumpovo zdůvodnění stažení amerických jednotek ze severu Sýrie. Poněkud překvapivě se v něm vrátil do historie, konkrétně k vylodění v Normandii v roce 1944:
„Jak někdo napsal ve velmi silném článku, Kurdové nám nepomohli s Dnem D, s vyloděním v Normandii, jmenuje tam různé bitvy. Ale teď nám pomáhají s jejich územím, a to je něco jiného. K tomu jsme navíc za ně utratili neskutečné množství peněz za munici, zbraně. I tak ale máme Kurdy rádi.“
Výrok týdne analyzují amerikanista z New York University Prague Jakub Lepš a historik Jiří Plachý z historicko-dokumentačního odboru Vojenského historického ústavu.
Související
-
Turecká ofenziva v Sýrii může vyvolat novou uprchlickou vlnu i nárůst terorismu, varuje Šedivý
Svět podle Šedivého na tureckou ofenzivu reaguje opatrně až odmítavě, použití síly na území jiného státu totiž může vést k destabilizaci celého Blízkého východu.
-
Jan Fingerland: Socialisté s lidskou tváří aneb Tři verze Kurdů
Kurdové jsou teď asi nejčastěji zmiňovanou etnickou skupinou, a stali se projekčním plátnem nejrůznějších názorů a emocí. Vlastně pochopitelně a oprávněně.
-
Jan Fingerland: Co je nám do Kurdů
Turecko se rozhodlo po svých vlastních Kurdech přidržet při zemi i Kurdy syrské. Co je nám ale vlastně do Kurdů, vzdáleném národu, o kterém nic nevíme?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.