Domovy seniorů se zase zavírají. „Je to barbarské a nehumánní,“ hodnotí komentátorka Hrstková
Senioři patří mezi rizikové skupiny ohrožené komplikovaným průběhem nemoci covid-19. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vydalo nový semafor pro sociální zařízení. Červená bude znamenat uzavření veřejnosti a plošné testování. Dělá vláda pro ochranu seniorů dost? A nezapomíná na základní lidskou potřebu kontaktu s rodinou?
K nově vydanému semaforu připravuje MPSV ještě sérii podrobnějších doporučených postupů, vysvětluje David Pospíšil, ředitel Odboru sociálních služeb a sociální péče a zástupce náměstkyně ministryně Jany Maláčové (ČSSD).
Prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky Jiří Horecký doplňuje, jaké úkony se zařízení budou týkat podle stávajících doporučení: „Opatření samozřejmě obsahují třeba zákaz návštěv, režimová opatření, testování nebo pobyt pro hospitalizaci nakažených.“
Nevím, jestli je možné očekávat rychlou reakci, která zabezpečí, že toho příbuzného uvidíme ještě živého, a ne v rakvi.
Julie Hrstková
Rozhodnutí státu znovu uzavírat domovy s pečovatelskou službou před světem ale ostře kritizuje komentátorka Hospodářských novin Julie Hrstková. Jde podle ní o restrikci a zákaz styku s okolím, což hodnotí jako barbarské.
Čtěte také
„Jde o to, že v domovech seniorů, ‚alzheimer housech‘ i léčebnách pro dlouhodobě nemocné jsou lidé, pro které je každý den svátkem. A stejně tak návštěva jejich příbuzných,“ argumentuje Hrstková, která považuje znemožňování styků s nejbližšími za nehumánní. Upozorňuje i na příklady, kdy lidé zemřeli v domnění, že o ně rodina ztratila zájem.
V případě, že se někdo dostane do situace, kdy mu bude bráněno setkat se s příbuzným v pečovatelském domě, je možné se obrátit na ombudsmana.
Jsou atraktivnější soběstační senioři?
Komentátorka má za to, že koaliční strany se opatřeními, jako je gesto rozesílání roušek a respirátorů nebo jednorázový finanční příspěvek, snaží udržet svou seniorskou voličskou základnu. Seniorů, kteří se o sebe dovedou postarat sami, je totiž podstatně víc.
Čtěte také
Jako pozitivní Hrstková kvituje alespoň fakt, že se vláda, na rozdíl od jarních měsíců, snaží dodávat do zařízení potřebné ochranné pomůcky. To ostatně potvrzuje i David Pospíšil, podle kterého navíc resort práce a sociálních věcí jedná s ministrem zdravotnictví o rozšíření předzásobování také na osoby se zdravotním postižením.
Jiří Horecký doplňuje, že v tuto chvíli jsou sociální zařízení pro seniory dostatečně zásobená alespoň na měsíc dopředu. Myslí si ale, že v rámci prevence by bylo vhodné zajistit i opakované testování zaměstnanců, kteří jsou v přímém kontaktu s pacienty.
„Bylo by dobré testovat je v nějakém intervalu – třeba 14 dní – těmi PCR testy. V tuto chvíli je to ale více politické rozhodnutí, protože skupin, které jsou zvažovány, je více,“ vysvětluje Horecký.
Hosty byli:
Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR
David Pospíšil, ředitel Odboru sociálních služeb a sociální péče a zároveň zástupce náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí
Julie Hrstková, komentátorka Hospodářských novin
Poslechněte si celý audiozáznam speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.
Související
-
Olga Richterová: Babiš vytahuje opatření jako z klobouku, rouškovné situaci seniorů nevyřeší
Vláda v případě výrazného zhoršení situace slibuje seniorům roušky i jednorázový příspěvek. Je to krok správným směrem? A neovlivňují návrhy politiků blížící se volby?
-
Jednorázovým rouškovným si pod sebou jen podřezáváme větev, věří Richterová z Pirátů
Podle Romana Sklenáka (ČSSD) má stát seniorům pomoci i formou navrhovaného „rouškovného“. Olga Richterová (Piráti) ale není přesvědčena, že si to státní kasa může dovolit.
-
Apolena Rychlíková: Lidé žijící a pracující v domovech seniorů jsou oběťmi vládního selhání
O tom, že jsou domovy důchodců ponechány napospas pouze solidárním sítím, jsme od vypuknutí pandemie slýchali ze všech možných stran.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.