Babiš vytahuje opatření jako z klobouku, rouškovné situaci seniorů dlouhodobě nevyřeší, hodnotí poslankyně Pirátů Richterová
Vláda v případě výrazného zhoršení situace v souvislosti s koronavirem slibuje seniorům roušky i jednorázový příspěvek – rouškovné. Jde o krok správným směrem? A neovlivňují návrhy politiků blížící se volby?
„Pořád lepší něco než nic,“ hodnotí ve Speciálu Plusu Jiří Běhounek (ČSSD) místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví, hejtman Kraje Vysočina a kandidát v nadcházejících volbách.
Čtěte také
Opoziční poslankyně Olga Richterová (Piráti), místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku, ale považuje jednorázový příspěvek 5 tisíc korun nebo roušku pro každého seniora, za nedostatečně promyšlená opatření.
„Vláda by hlavně neměla vzbuzovat zmatky. Tento náhodný výstřel premiéra (Andreje) Babiše (ANO) nebudí důvěru lidí,“ tvrdí Richterová a připomíná nedostatek ochranných pomůcek na jaře letošního roku.
Uznává, že jsou skupiny lidí, kteří potřebují vyšší ochranu, zároveň ale upozorňuje, že nejde nutně jen o seniory.
„Chápu, že senioři jsou skupina, které se peníze hodí, ale nechápu, proč vládní strany nedělají konkrétní kroky k vyřešení dlouhodobých problémů našich důchodů… Namísto toho vrhnou všechnu energii a pozornost na jednorázovou věc, která dlouhodobě vůbec nic neřeší,“ argumentuje poslankyně.
Nevyužité kapacity
Hlavní roli ve zhoršení aktuální epidemiologické situace v České republice sehrává nezodpovědnost občanů, myslí si hejtman Běhounek: „Uvolnění bohužel přineslo i uvolnění v našich myslích a přestali jsme se chovat zodpovědně, na rozdíl od Rakušanů nebo Němců. Z toho důvodu se to takhle rozjelo.“
Čtěte také
Volání po masivním testování rozumí. Znamenalo by ale omezení pohybu, což nikdo nechce, shrnuje hejtman a přirovnává hledání řešení ke kvadratuře kruhu, bezvýchodné otázce klasické antické matematiky.
S tím ale rozhodně nesouhlasí Olga Richterová. „Masivně testovat přece neznamená omezení pohybu,“ oponuje a ptá se, proč v rámci testování stát nevyužil dobrovolníky z řad akademiků, kteří na jaře nabízeli své služby i potřebné technické vybavení.
Richterová nakonec připomíná i nevyužitý potenciál mobilní aplikace eRouška, na které spolupracovali také její straničtí kolegové. „U nás je to promarněná příležitost. Další ze selhání – opatření, které nic nestojí, není nijak zpropagované a nejsou na něj navázány žádné motivační bonusy,“ vytýká poslankyně.
Hosté byli:
Jiří Běhounek, ČSSD, místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví, hejtman Kraje Vysočina – kandiduje
Olga Richterová, Piráti, místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku - nekandiduje
Lubomír Kopeček, politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
Pavel Ranocha, analytik společnosti Kantar
Poslechněte si celý audiozáznam speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.
Související
-
Plaga: Když hygiena zavede roušky povinně, tak to platí. Dokud doporučuje, tak doporučují i ředitelé
Ministr školství Robert Plaga (ANO) přiznává, že oznámení o nošení roušek nebyla srozumitelná a mělo by se postupovat podle semaforu.
-
„Maďar je obětní beránek, na kterého padla šaškárna kolem povinných roušek,“ myslí si reportér
„Rastislav Maďar se stal obětním beránkem,“ komentuje jeho odchod z pracovní skupiny při ministerstvu zdravotnictví politický reportér Seznam Zprávy Václav Dolejší.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka