Domácí násilí v časech koronakrize vzrostlo, o pomoc požádalo téměř o 40 % víc lidí

Domácí násilí v časech koronakrize vzrostlo, o pomoc požádalo téměř o 40 % víc lidí
Životní situace obětí domácího násilí se v době koronavirových opatření zhoršila. Novou mobilní aplikaci pro odhalení domácího násilí si stáhlo přes tisíc lidí.
Fyzické násilí s viditelnými následky je podle odborníků pouze špičkou ledovce. Velmi často se objevuje násilí v méně nápadné formě, může jít například o kombinaci psychického, fyzického, sexuálního a ekonomického násilí.
Novou mobilní aplikaci Bright Sky si od spuštění před koronavirovou krizí stáhlo přes tisíc uživatelů.
Specializovaná pracoviště zaznamenala v posledních měsících až 40% nárůst žádostí o pomoc. Nově řešené případy se v průběhu nouzového stavu týkaly i dlouhodobých vztahů, u kterých eskalovalo potlačené napětí.
Dana Moree z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy říká: „Přibyly některé cílové skupiny – například ženy, které jsou dlouhodobě ve vztahu, pro které byla najednou situace natolik nesnesitelná, že ji po dvaceti, třiceti letech začaly řešit. Další novou skupinou byly ženy žijící v zahraničí nebo naopak migrantky žijící v Česku.“
Složitým obdobím procházely v období koronavirové krize také děti z rodin, kde k domácímu násilí dochází. „Například předávání dětí bylo v některých případech spojeno se záměrným ohrožováním obětí. Konkrétně šlo o případy, kdy otec zcela úmyslně vystavil děti riziku nákazy,“ popisuje Blanka Nyklová ze Sociologického ústavu Akademie věd České republiky.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.