Kurýři a doručovatelé procházejí školením, aby mohli zprostředkovat pomoc možným obětem domácího násilí
Současné omezení pohybu může těžce dopadnout na lidi, kteří jsou oběťmi domácího násilí. Jediní lidé, kteří se s nimi teď stýkají, mohou přinést pomoc.
Aplikace Bright Sky CZ (Android, iOS) nabízí diskrétní cestu, jak informovat o skrytém domácím násilí. Nadace Vodafone a ROSA centrum pro ženy ve spolupráci s Českou poštou a šesti soukromými přepravci připravili pro doručovatele informace, jak signály násilí poznat a jak na ně reagovat.
Čtěte také
Tisíce kurýrů a doručovatelů teď dostávají školení o tom, jak týrané osoby rozpoznat. Dozvídají se, jak s oběťmi domácího násilí mluvit a na co se jich ptát.
Kurýři a doručovatelé jsou poučeni, aby ujistili každou oběť, že nikdy to není její vina. Za násilí totiž vždy odpovídá ten, kdo se ho dopouští.
Zdena Prokopová, nezisková organizace ROSA
Pracovníci mají zjistit, jestli je daná osoba v bezpečí. Pokud tomu tak není, mají okamžitě volat Policii ČR. Přinášejí také letáky, které je informují o stažení bezplatné aplikace. Pro vyhledání nejbližšího centra bezplatné pomoci ji už využily stovky uživatelů.
Diskrétní pomoc
Hlavní menu uživatele rozdělí do dvou skupin: na samotné oběti a pak na ty, kteří by rádi někomu jinému pomohli. V každé z variant pak aplikace nabízí vyhodnocení konkrétního případu a informace o tom, jak vyhledat pomoc.
Jedna z rubrik se jmenuje „můj deník“ a právě do něj se dají zaznamenávat násilné incidenty v textové nebo zvukové podobě. Do deníku se dají taky ukládat třeba fotografie zranění, ale i videa násilí jako důkaz bezpráví. Takový obsah se přitom do samotného telefonu neukládá.
Projekt vychází z britské předlohy a vznikl ve spolupráci Nadace Vodafone, Ministerstva vnitra ČR, Policie ČR a organizace ROSA.
V současnosti vede ROSA odborné poradenství i po telefonu v pracovních dnech od 9 do 18 hodin. Kromě častějších telefonátů se ztrojnásobila i délka hovorů. Odbornice z organizace jsou taky na chatu a po domluvě na Skypu. Rychle taky reagují na Messengeru. Telefonní čísla a další podrobnosti jsou na stránce www.rosa-os.cz.
Související
-
Čekám, že koronavirus prolomí spoustu tabu v lidských svobodách, soudí psycholog
Všichni čekají na konec izolace kvůli koronaviru a vzduch se obrazně i doslova vyčistí. Jeroným Klimeš si ale myslí, že na nás po jejím skončení čekají nemilá překvapení.
-
Pirk: Nemrzela mě kritika odborné veřejnosti, ale ty hnusné anonymy na výzvu o promoření populace
Obávanou nemocí covid-19 si přednosta Kardiocentra IKEM sám prošel. Na svém názoru, tedy na nutnosti promoření populace, dál trvá.
-
Počet nahlášených případů domácího násilí se v době pandemie výrazně zvýšil
Více fyzického násilí a psychického teroru. I to s sebou přináší nouzový stav kvůli koronaviru. Pracovníci českobudějovické charity zaznamenali v březnu desítky případů.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.