Do značné míry udáváme tón současné světové egyptologie, potvrzuje Miroslav Verner

1. listopad 2016

Český egyptologický ústav existuje od 50. let minulého století. Za tu dobu se z neznámého vědeckého pracoviště vypracoval na předního světového hráče v oboru egyptologie.

Jedním z těch, kteří na tom nesou zásadní podíl, je Miroslav Verner, ředitel Egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře.

„Do značné míry udáváme tón v současné světové egyptologie,“ potvrzuje vědec. „S našim týmem například úzce spolupracuje americký tým, který zkoumá pohřeb velké lodi z konce 3. dynastie.“

Tento mimořádně vzácný objev se týmu českých egyptologů podařil v roce 2015. „Americký tým se zabývá konstrukcemi lodí ve starověku, spolupráci s námi je tedy na místě. V našem týmu ale také dlouhodobě pracují kolegové z Rakouska, Austrálie a řady dalších zemí.“

„V dnešní době náš tým v Abúsíru, který vede můj mladší kolega Miroslav Bárta, je plný velmi schopných a pracovitých lidí,“ chválí současné české egyptology Verner.

Potenciál českých badatelů ale není jen v oboru lidských zdrojů, má i vynikající technické zázemí. „Máme k dispozici satelitní snímky naší koncese, pracujeme se sofistikovanými aparaturami pro geoinformatický a geofyzikální výzkum a podobně.“


„Egyptská strana je velmi liberální, velmi kooperativní a přátelská. Je samozřejmě naší povinností dodržovat egyptské zákony týkající se ochrany památek a o všem informovat naše egyptské nadřízené úřady. To ony zveřejňují jako první výsledky naší práce.“

Díky svým mimořádným vědeckým výsledkům se těší čeští archeologové přízni egyptských úřadů.

„Náš tým také pomáhá pravidelně vychovávat na „Summer School of Archeology“ mladé egyptské archeology, takže myslím, že egyptská strana si toho velmi váží,“ soudí expert.

Přesto navzdory svému skvělému postavení ve světě nemá česká egyptologie budoucnost úplně jistou. „Jsou to především problémy s financováním. Moderní archeologický výzkum, zejména na tak prestižních místech jako pracujeme my, opravdu vyžaduje mnohé náklady.“

Verner ale zmiňuje i komplikace globální povahy. „Egypt je součástí světa, který se dnes nachází ve stavu naprostého chaosu a rozvratu, a nikdo neví, jak to všechno dopadne.“

„Musíme doufat, že se tyto problémy podaří zvládnout, ale nebude to v krátké době, to jsou problémy na několik generací,“ shrnuje globální politické hrozby Miroslav Verner.

autoři: dst , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.