Do konce června budeme vědět, jaký je scénář poprázdninového návratu do škol, slibuje ministr školství Plaga
Počínaje úterkem se většině dětí ve třídách volněji dýchá. Od 8. června se totiž mění pravidla pro zakrývaní nosu a úst ve školách. Žáci a studenti sice musí stále nosit nanoroušky nebo respirátory ve společných prostorách, v uzavřeném kolektivu třídy si je ale mohou sundat, vysvětluje ministr školství Robert Plaga (za ANO). Jak to bude po prázdninách, ale zatím stále neví, přiznává ve Speciálu Plusu.
„Opakovaně jsem vznášel apel na ministra zdravotnictví (Adam Vojtěch, za ANO) a mám od něj příslib, že do 30. června jeho resort jasně řekne, jak bude vypadat návratový scénář od prvního září,“ tvrdí Plaga.
Čtěte také
Resort zdravotnictví bude přihlížet i k postupně narůstající proočkovanosti pedagogického a nepedagogického personálu škol, která by v září mohla sahat k padesáti procentům, domnívá se prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Varuje ale, že i přes vakcinaci učitelů se případná nákaza může velmi rychle šířit mezi dětmi.
Ačkoliv by Plaga považoval za ideální, kdyby se provoz od začátku nového školního roku přiblížil co nejvíc normálu, rozumí požadavkům epidemiologů na pokračování screeningového testování.
„Byl bych rád, kdyby testování nebylo bariérové – u vstupu do školy, ale jen snímalo situaci,“ dodává.
Jan Bílek, redaktor, Český rozhlas
Robert Plaga, za ANO, ministr školství
Petr Vrána, ředitel ZŠ a MŠ v Troubkách na Přerovsku
Radek Sárközi, prezident Pedagogické komory
Vědět s dvouměsíčním předstihem, co přinese září, zní po zkušenostech předchozích měsíců jako luxus. „Je ale otázka, jaký bude vývoj dál,“ varuje ředitel Základní a Mateřské školy v Troubkách na Přerovsku.
„Můžeme si teď v červnu něco malovat a co bude v září, stejně těžko odhadneme. Je fajn mít nachystané různé varianty vývoje a kroky k návratu žáků do škol,“ uzavírá.
Co dělá ministerstvo školství pro to, aby byli ve školách k dispozici psychologové? Dozvíte se v audiozáznamu Speciálu Šárky Fenykové.
Související
-
Jen asi dvě stovky škol mají řízené větrání. Obce potřebují poradit s dotacemi, míní experti
Jak větráme ve veřejných budovách, například ve školách? Co to znamená mít uvnitř čistý vzduch? A jak naše uvažování o tom ovlivnila covidová éra?
-
Nějaký bazilišek radí vládě tak, aby se co nejvíc znemožnila, glosuje rozvolňování ředitel školy
Uvolňování protiepidemických opatření pokračuje. Od pondělí se například otevírá možnost ubytovávání v hotelích nebo penzionech. Vrací se ale i další studenti do škol.
-
Co brání zavedení přesnějších PCR testů do škol?
Povinné testování dětí ve školách znovu rozvířilo diskusi o vypovídací hodnotě antigenních testů na covid-19. Za jakých okolností by je mohly nahradit přesnější PCR testy?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.