Dnešek je přecpaný ezopitomci, samozvanými kouči a influencery. A všem jde jen o peníze, říká divadelník Drábek
Divadelní režisér a spisovatel David Drábek slaví 54. narozeniny. „Mně ta padesátka nepřijde špatná – pokud tedy člověk jakžtakž drží zdravotně pohromadě, a to zaklepu na své nasazovací porcelánové zuby,“ říká s úsměvem. „Padesátka má i tu výhodu, že už dokážu určitým lidem a situacím říct ne a ani se netrápím kvůli pitomostem – respektive daleko míň než před lety,“ doplňuje v pořadu Hovory s tím, že tak trochu začíná vracet ke svým kořenům.
Největší úspěch měl Drábek v Klicperově divadle v Hradci Králové, napsal ale už kolem 40 her. „A jsou to nejen napsané hry, ale i zinscenované, jinak by to byla jen pustá grafologie,“ žertuje mj. autor rozhlasové hry Koule, která se věnuje dopingu ve sportu.
Čtěte také
„Člověk by tak podle ,vykonaného‘ už možná i měl být tak trochu mrtvý. Když jsem teď dělal pro Hradec trilogii Brokolice na Marsu, což je třetí díl po Jedlících čokolády a Velké mořské víle, tak si říkám, že v dramatické literatuře trilogií opravdu moc není. Je to navíc navazující příběh jedné rodiny, tří sester a jejich okolí,“ popisuje.
„Nechci, aby to snad znělo namyšleně, ale já českému divadlu sloužím. A když jsem teď divadelní literatuře dodal trilogii, získal jsem pocit sklizena,“ přiznává.
„Přece není důležité, jestli člověk vytváří věci, které ho proslaví, důležitější je, že ho to baví,“ doplňuje.
Žít přítomností
Jeho věk ho dovedl i k poznání, podle kterého by člověk měl žít přítomným okamžikem. „To jsem tedy hlásal už od svých 20 let – a už tehdy jsem říkal plno jiných ,nabušených‘ věcí –, ale až teď mám pocit, že to tak doopravdy. Až teď se můžu se soustředit a prožívat současné okamžiky,“ svěřuje se.
Čtěte také
Dokonce Drábek říká, že přestože dnes existují různé rady a stohy knih, jak v přítomnosti žít, sám se k tomuto poznání musel propracovat až časem.
„Bohužel, dnešek je přecpaný různými ,ezopitomci‘, samozvanými kouči, influencery. Všichni se z toho snaží hlavně vymáčknout spoustu peněz a k tomu být mystičtí.“
„Plno věcí přitom jen recyklují a kdekdo se cítí povolán k tomu, být duchovním učitelem a guru. Je to byznys, a proto úplný nesmysl. Jestli něco na místě je, tak to, že si každý musí ten svůj kontakt s ,vnitřním životem‘ najít – ať už tomu říkáme láska, pánbůh nebo síla, která drží ptáčky ve vzduchu. Tento kontakt je ale z dějin lidstva pozoruhodně zatemněný a někdy máme pocit, že to je něco těžkého. Spoustě církví člověk může vyčítat, že vytvořily Boha, kterého se máme bát,“ uvažuje s tím, že se to pak navíc zvrhlo ve zneužívání moci.
Čtěte také
„Přitom všechno je přece vždy o lásce, vnitřním míru a radosti. Zatemňování se ale stalo velkým byznysem, příčinou válek, nepokojů, nenávistí, xenofobií.“
„Bůh má otevřeno 24/7 a nemusíte se učit dechová cvičení, techniky jógy apod. Stačí jen zůstat chvíli o samotě, oslovit ho, ptát se, žádat – a dostanete,“ dodává David Drábek.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Renaty Kalenské.
Související
-
David Drábek miluje filmy Woodyho Allena a knížky Kurta Vonneguta. A rád tahá kostlivce ze skříně
Zajímá ho "běsnivý" politický kabaret, píše a režíruje hry plné českých nešvarů. Takový je bývalý umělecký šéf hradeckého Klicperova divadla David Drábek.
-
Divadelní režisér David Drábek žije v Dobřichovicích. Milovanému místu říká poberounské Toskánsko
Dramatik a divadelní režisér David Drábek se před pár lety přestěhoval do Dobřichovic na Praze-západ. Žije hned u Berounky a zároveň na nejteplejším místě v naší zemi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka