Dlouhý: Od stavebního zákona dávám ruce pryč. To, že by Hospodářská komora měla být ve vleku té či oné zájmové skupiny, je s prominutím blbost

7. únor 2020

O novém stavebním zákonu, na kterém se podílela i Hospodářská komora, se psalo jako o legislativě psané na zakázku hlavně developery. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý řekl exkluzivně Českému rozhlasu Plus, že se státní správou končí.

Čtěte také

„S politováním musím konstatovat, a oznámil jsem to i ministryni (Kláře) Dostálové (ANO) a (místopředsedovi ODS) Martinu Kupkovi,… že změny a kompromisy, ke kterým došlo po novém roce, považuji za tak špatné, že Hospodářská komora končí spolupráci se státní správou, a to počínaje dnešním dnem (7. února),“ říká Dlouhý v pořadu Interview Plus.  

„Tyto změny povedou ke dvěma různým stavebním úřadům, které jsou už i proti samotnému věcnému návrhu schválenému vládou. Jsou to změny, které nepovedou k zásadní změně, jakou bychom si přáli. Dokonce je tady nejistota, co vlastně ten kompromis bude. Nechci malovat čerta na zeď, ale nám připadá, že (změny) mohou vést k ještě horšímu stavu než je dnes,“ dodává.  

Jsem tím vývojem tak zklamán, že jsem včera rozhodl, že se toho Hospodářská komora jako instituce už dál nebude účastnit.
Vladimír Dlouhý

Teď se podle prezidenta komory Dlouhého z celého návrh vytrácí základní myšlenka jeden úřad – jedno razítko – jedno odvolání.

Pěkná blbost...

Čtěte také

„Řeči, jako že jsme si to celé zprivatizovali a že jsme ve vleku té či oné zájmové skupiny, jsou s prominutím blbost. Já hájím zájmy naší členské základny, protože jsme se nemohli dívat na to, jak je státní správa pomalá. Protože původní záměr na nový zákon byl rok 2028. My přišli s konceptem 2021–2022… Ale teď, jak se to dostává do podoby různých kočkopsů… My jsme podle harmonogramu předali nějaký kus práce, své jsme si odvedli a přejeme státní správě, ať se jim daří. Ale tohle není koncepce, na které jsme pracovali, a já chci dát jasný signál, že s těmito kompromisy nesouhlasíme.“

Třeba se ještě podaří překonat současnou krizi, „třeba se tam nějaké věci vrátí, tak jak se to teď diskutuje, tak nemohu vyloučit scénář, že to nakonec skončí hůř než jak to je dnes,“ dodává Dlouhý v Interview Plus.

Ano, naše ekonomika ochlazuje

Prezident Hospodářské komory pak i připouští, že česká ekonomika opravdu zpomaluje. Klesá naše průmyslová výroba (hlavně automobilový průmysl), podle lednových předběžných čísel o 0,4 %. „I když ta čísla očistíme, tak není pochyb, že je to ochlazení, které ale výlučně přichází ze zahraničí. Je tady pokles zájmu po automobilech jak v Německu, ale i vůbec v západní Evropě, padají otázky nad brexitem… a do toho se ještě zapletl koronavirus.“

Čtěte také

Že přijde zpomalení, to víme už dávno, stejně jako to, že jsme závislí na automobilovém průmyslu. Pořád je ale náš růst, i když menší, dvakrát tak velký než v EU.“ 

Jak komentuje dopad čínského koronaviru na svět? „Epidemie tak velkého rozsahu určitě bude mít dopad i na vývoj světové ekonomiky.“ Podle různých modelů se dá čekat pokles čínského růstu o 1–1,5 %. Nejvíc to prý pocítí Američané, ale i celá Unie, a přes Německo i my.

„Přišlo to v nejméně vhodnou dobu, kdy celý loňský rok panovala nejistota kolem obchodní války mezi USA a Čínou, která nakonec byla, do jisté míry, zažehnána. Asi před dvěma dny, což uniklo bez větší pozornosti, Číňané zrušili tarifní protiopatření proti americkému vývozu… To jde ruku v ruce s jejich vědomím, že koronavirus bude mít negativní dopad na jejich ekonomiku. To je cesta, jak chtějí vlastní růst zase nastartovat… Taky asi očekávají, že se Američané zachovají obdobně.“  

Čínské investice? Řeknu to natvrdo

A co tolik očekávané čínské investice do Česka? „Jsou tady přísliby, které se nepodařily naplnit, což je zklamání a lidé to tak tady i vnímají.“ Proč? „Řeknu to natvrdo: Společnost CEFC, přes kterou byly ty přísliby investic vnímány, nesplnila očekávání, zřejmě stejně i na čínské straně. Jinak by její bývalý nejvyšší představitel nezmizel kdesi v Číně,“ odpovídá.  

Čtěte také

Obchodování s Čínskou lidovou republikou se prý prostě neobejde bez politiky.

„Mohou za to opravdu Číňané, kteří jednoznačně trvají na některých parametrech, které země, se kterou chtějí obchodovat, musí splňovat. Takové vedení hlavního města Prahy tyto parametry porušilo a Číňané podle toho reagují… Nechci znít příliš pragmaticky, protože vnímám i ty jejich problémy, ale nevím, proč se tady někdy rozbíháme hlavou proti zdi. Bez toho, abychom se podívali, jak obdobné problémy řeší jiné, s námi srovnatelné země,… jako je Rakousko nebo Belgie,“ dodává prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.  

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu. Ptal se Jan Bumba.

Spustit audio

Související