Děti jako vegani? 90 % případů vede k těžkému poškození, říká MUDr. Kohout. Ne při vyvážené stravě, odpovídá PhDr. Maruščáková
Podle lékařů může mít veganství nepříznivé následky zejména v době růstu dětí, v těhotenství či při nemoci. Souhlasíte s tím?
HLASOVÁNÍ NA KONCI ČLÁNKU
„Vegan by měl být odborník - to znamená, aby maso a živočišné produkty nahradil tím, co by měl dostávat. Pokud člověk nemá žádný zánět nebo nějaké stresující onemocnění, tak vydrží jet, jak se říká, na rezervu, a to poměrně dlouho,“ komentuje veganství ve vysílání MUDr. Pavel Kohout, vedoucí oddělení Centra výživy v Thomayerově nemocnici.
Varuje před tím, že v dětství, těhotenství a nemoci jde v případě veganství o styl stravování, které vede v 90 % případů k těžkému poškození.
Největší problém je, že to dítě se nemůže rozhodnout. Je úplně závislé na rodičích, kteří tomu někdy mohou rozumět, ale často tomu vůbec nerozumí. U stravy, která je smíšená, je výrazně menší šance poškození dítěte než u čistě veganské stravy. Do tří let věku dítěte je to životní styl, který by měl být úplně zakázán.MUDr. Pavel Kohout, vedoucí oddělení Centrum výživy v Thomayerově nemocnici.
Můžeme se bavit i o tom, že rodiče tzv. nutí děti ke konzumaci nezdravých jídel z fast foodů. Doporučovala bych, aby se lékaři přesunuli z pozice strašení založeného spíše na emocích k faktům. Doktoři by pro rodiče v oblasti stravování rostlinnou stravou měli být spíš poradcem a sledovat aktuální trendy a studie.PhDr. Iva Linda Maruščáková, psycholožka, výživová poradkyně a spoluzakladatelka projektu Vegan Fighter
Vegani odmítají jíst veškerou potravu živočišného původu, tedy mimo jiné maso, mléčné výrobky či vajíčka, někteří i med. Rodičům dětí mladších tří let by v Itálii hrozily až dva roky vězení; v případě vážných zdravotních komplikací u dětí v důsledku veganství až dvojnásobek. Zákon má šanci na přijetí. Podvyživený syn veganských rodičů z Milána vážil ve 14 měsících jen 5 kilo, co mají děti běžně ve třech měsících.
„Za normálních okolností se ten lidský organismus dokáže přizpůsobit nižší potřebě energie a zvládá to. Není tam nutné dostávat stravu z živočišných produktů. Ale v okamžiku růstu, kdy potřebujeme do organismu dostat vápník, tak tam nejsem schopni dodat takové množství, aby to tomu dítěti neublížilo.“
S názorem doktora Kohouta nesouhlasí PhDr. Iva Linda Maruščáková, psycholožka, výživová poradkyně a spoluzakladatelka projektu Vegan Fighter:
„To téma budí jistě emoce, ale myslím si, že je důležité zůstat u faktů. Veganství nebo vyváženou rostlinnou stravu doporučují přední zdravotnické organizace jako vhodnou a dostatečnou i pro děti a dospělé.“
Jmenuje například organizaci British National Health Service. „Doporučují vyvážený rostlinný jídelníček pro všechna věková stádia. I pro děti, kojící matky a děti do tří let.“
Podle Maruščákové ve vyvážené formě, tedy ne jako v příkladech z Itálie, poskytuje rostlinná strava vše potřebné. „Jediný prvek, který vegani suplementují, je vitamín B12. Všechno ostatní dostanete - a to i děti.“
Doktor Kohout souhlasí s tím, že rodiče, které budou dítě špatně živit nezdravým jídlem z fast foodů, by si soud zasloužili úplně stejně. Opakuje, že je problém především v tom, že děti mají problém v případě, že rodiče nejsou vzdělaní a veganství zjednodušují na odmítnutí živočišných produktů bez odpovídající náhrady: „Neříkám, že to není možné, ale strava musí být opravdu vyvážená,“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.