Demokratická republika Kongo?

26. listopad 2008
Sedmý světadíl

Od srpna roku 2008 tutsijští vzbouřenci provádějí odboj na východě Konga. Na útěk se zase vydalo čtvrt miliónu uprchlíků, kteří se více bojí vládních jednotek, které loupí a zastrašují. Demokratická republika Kongo je stále nervózním územím, avšak s bohatou historií.

První obyvatelé zdejšího deštného pralesa byli Pygmejové, v průměru o několik desítek centimetrů menší než bantusští přistěhovalci, kteří se stali dominujícím národem. Vytvořili několik místních království, která se na obrovském území mohla volně rozkládat. Přesto se nemohli ubránit lovcům otroků, kteří černošské obyvatelstvo z pobřeží na lodích odváželi většinou na území Jižní Ameriky, hlavně Brazílie. Místní obyvatelé se v té době živili téměř výhradně jako lovci, sběrači a zemědělci na malém území. Až v 19. století se v centrální oblasti bývalého Zairu objevují první evropští dobrodruzi, ze kterých byl nejdůležitější britský badatel Stanley.

Po domluvě s mocnostmi získal toto území jako osobní protektorát roku 1880 belgický král Leopold II., ze kterého se stala roku 1908 kolonie Belgické Kongo. Mocnosti se o území obrovského pralesa tolik nezajímaly, ale později zjistily, že udělaly velkou chybu. V prostoru jihu území, v Katanze-Šabě, se našla obrovská jak ložiska diamantů, tak ložiska mědi a kobaltu, což jsou velmi důležité kovy pro moderní elektronický průmysl. Belgické Kongo se tak stalo jedním z nejbohatších území světa. Jako mnoho ostatních afrických kolonií se území stalo roku 1960 nezávislým státem, ale od té doby se zde prakticky neustále bojuje. I díky diktátoru Mobutu Sésé Seko, který od převratu roku 1965 až do roku 1997 nedokázal udržet mír.

Obyvatelé převzali od kolonistů rozsáhlé plantáže, kde se produkují kávové a kakaové boby, palmový olej a kaučuk pro celosvětový trh. Nejistá situace a neustálé boje ale dovolují také využívat zdroje, které by v demokratickém zřízení nemohli jít oficiálně na odbyt. Země proto vyváží obrovské množství ušlechtilého tropického dřeva, které se těží hluboko v pralesích. Stejně tak i mnoho slonoviny. Měď i diamanty se dobývají také ve značném množství, a to americkými a evropskými firmami, které mají levnou možnost využívání drahých kovů a kamenů. Rostoucí význam má i těžba ropy, ale kvůli poškození občanskou válkou a zanedbání je mnoho ropných zařízení mimo provoz. Od roku 1997 vládne v Demokratrické republice Kongo bývalý rebel Kabila a následovníci, čímž se jeho jednotky staly státním vojskem a bývalé vládní armády znovu rebely. K tomu se přidala už počátkem 90. let válka v malé Rwandě, která ale přinesla bojovné Tutsije, které jsme zmínili na počátku. I proto nechtějí světové organizace na tomto území humanitárně příliš pomáhat, místním lidem zde pomáhají především různé církevní organizace. Snad i oni přinesou nějaký mír pro tuto bohatou zemi.

Seriál Stereotypy vysíláme v magazínu o světě, jeho rozmanitosti a problémech Sedmý světadíl.

autor: David Ašenbryl
Spustit audio