Daniel Hůle: Vyšší odpočet je významnější pomoc rodičům než zvýšení přídavků na děti

13. leden 2017

Zvýšit daňové slevy na děti by měl mimo jiné vládní daňový balík. Daňové změny sněmovna projednávala už ve středu, k hlasování se ale zákonodárci nedostali. Někteří politici chtěli v rámci daňového balíku prosadit změny v Elektronické evidenci tržeb. Vládní návrh v předložené podobě měnil sedm zákonů týkajících se daní.

Václav Votava, poslanec ČSSD a předseda Rozpočtového výboru, považuje za nejdůležitější změnu daňové slevy na druhé, třetí a další dítě: „Současná vládní koalice tak plní své programové prohlášení, svůj program plní v tomto směru i sociální demokracie. Řekli jsme, že budeme postupně zvyšovat tuto slevu na děti pracujících rodičů. Pro rok 2017 je to u 2. dítěte nárůst o 200 korun měsíčně a u třetího a dalšího o 300 korun měsíčně.“

Podpoří tento vládní daňový balíček i opoziční TOP 09? „Pokud jde o slevy na děti, tak to podpoříme, to je i naše politika. Pokud se týká celkové podpory, je otázka, jaké pozměňovací návrhy projdou. Je jich přes 20, takže je to typický chaos, jako řada vládních předkladů,“ říká František Laudát, poslanec TOP 09 a člen Rozpočtového výboru.


AKTUALIZUJEME: Poslanecká sněmovna schválila vládní daňový balík, který především zvyšuje daňové slevy na druhé, třetí a další dítě. Poslanci v něm zamítli návrhy úlev v elektronické evidenci tržeb, které vznesl ministr financí Andrej Babiš (ANO) a vládní KDU-ČSL. Zamítli i opoziční návrhy na zrušení zákona o evidenci tržeb. Neprošly ani návrhy pravice na snížení sazeb daně z přidané hodnoty nebo na zrušení solidární přirážky daně z příjmů. Více informaci najdete na zpravodajském webu Českého rozhlasu >>

Úlev pro pracující rodiče se týká i návrh sociálních demokratů, kteří by jim rádi zvýšili přídavky na děti. Místo nynějších 500, 610 a 700 korun by se podle věku potomka vyplácelo 1000, 1100 a 1200 korun. Na dávku by měly dosáhnout navíc i rodiny s průměrným příjmem. Návrh strana předloží koaliční radě. Pokud se na něm vládní politici shodnou, mohl by se dostat do už projednávané novely a přijmout ještě do voleb.

Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni si myslí, že je na místě podporovat pracující rodiče, ale návrh je podle něho v kontextu blížících se voleb. „Daleko významnější navyšování podpory pracujících rodičů představuje zvyšování odpočtu na děti, který tato vláda každý rok zvyšuje, a ta podpora je nesrovnatelně masivnější, než jakou představují přídavky na děti – ty fakticky zásadní podporu nepředstavují.“

Doplňuje, že i když se to týká jen pracujících rodičů, nepovažuje to za diskriminační. Sociální politika by však podle něho neměla být směřována vůči této cílové skupině, ale měla by cílit na segment lidí pracujících za daleko méně než průměrnou mzdu – ti potřebují podporu více. Pomohlo by například zjednodušení administrativy a motivace firem, aby zaměstnávaly i nízko kvalifikované nebo dlouhodobě nezaměstnané lidi.

Čeho dalšího by se týkaly daňové změny? Poslechněte si diskuzi poslanců Václava Votavy z ČSSD a Františka Laudáta z TOP 09 >> Působilo by na lidi, kteří nepracují, motivačně, kdyby věděli, že jako pracující by měli vyšší přídavky na děti? Poslechněte si rozhovor s Danielem Hůle z organizace Člověk v tísni >>

autoři: bum , Michael Rozsypal , jpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.