ČSSD přečkala éru nacismu, komunismu a přečká i éru Babiše, myslí si politolog Jelínek

3. červen 2019

Sociální demokracie utržila další ránu v nedávných volbách do Evropského parlamentu. Měla by ČSSD zůstávat ve vládě poté, co předběžná zpráva Evropské komise viní premiéra Andreje Babiše (ANO) z rozsáhlého a dlouhotrvajícího střetu zájmů?

HLASUJTE: Měla by ČSSD odejít z vlády, nebo ne?

ČSSD

Už dva předsedové krajských organizací ČSSD se vyjádřili proti další účasti strany ve vládě s hnutím ANO. Proč? Důvodem je nedávný debakl ve volbách do Evropského parlamentu.

„Jestli oficiální zpráva dojde ke stejným výsledkům jako ta předběžná, tak by ČSSD asi ve vládě zůstávat neměla,“ uvedl v pořadu Pro a proti komentátor týdeníku Echo Daniel Kaiser.

Podle něj je ale sociální demokracie v tomto okamžiku v zajetí veřejných nálad. „Nevidím do hlavy šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi, ale řekl bych, že ani on sám neví, k jakému stanovisku dospěje.“

Dávat předpovědi o budoucnosti politických stran se ale většinou nevyplatí, soudí novinář. „Strana obvykle nějak přežije. Nemyslím, že sociální demokracie bude ještě kdy za našich životů na procentech, která mívala za Jiřího Paroubka nebo Miloše Zemana.“

Myslím si, že se vláda chová už tak sociálně demokraticky, že nevidím prostor, kam by v tomto směru mohla růst. Dělá sociálně demokratickou politiku, protože nijak nesnižuje daně. Ani nevyužívá ekonomického růstu, který už pomalu končí, ke snížení dluhů a daní. Naopak narostly platy státních zaměstnanců, poroste rodičovská apod.
Daniel Kaiser

„Řekl bych, že se česká politika sune směrem k holandskému modelu. Kdy už nejsou dvě, tři velké strany, které se dělí o všechny voliče, ale je jich pět, šest a ty mají kolem 10 %. Tam směřuje i sociální demokracie. A jestli se tam nakonec dostane, to bude ráda,“ konstatuje Daniel Kaiser.

Alexandr Mitrofanov: Barák před demolicí a tragikomický Hamáček

Předseda ČSSD Jan Hamáček

Na začátek jeden povolební citát.

Je to obchod...

„Z hlediska politické kultury by ČSSD ve vládě být neměla... Ale z hlediska stranické strategie pokládám za přirozené, že ve vládě zůstat chce a svádět bitvy s ANO na jejím půdorysu,“ říká politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie (blízké ČSSD). 

Podle něj by měl předseda ČSSD Jan Hamáček co nejvíce s Andrejem Babišem zobchodovat podporu vládě.

„Právní linka bude trvat velmi dlouho, ale na té politické už si ČSSD vybrala. Jednou do vlády s ANO vstoupila, a už jim to nikdo neodpáře. Předpokládám, že Hamáček bude chtít po premiérovi nějaké ústupky z hlediska domácí politiky.“

Voliči si přejí politické strany, které jsou čitelné, odvážné a chodí do politických konfliktů. Když to nedělají, vyberou si někoho, kdo jim přijde jako odvážnější nebo srozumitelnější. To může být i Babiš, když realizuje některé body sociálně demokratického programu. Taky Okamurova SPD nebo pravicové strany, které se proti premiérovi a jeho střetu zájmů vymezují.
Lukáš Jelínek

Politolog souhlasí s Kaiserovým viděním sociální politiky současné vlády. „Ta si vybírá z té sociálně demokratické nabídky. Z švédského stolu jen to, co může být momentálně výhodné pro získání podpory různých voličských skupin.“ 

„ČSSD přečkala éru nacismu, komunismu, přečká i éru Babiše. Už to ale nebude 30% politická strana a taky se bude muset hodně otáčet, aby byla aspoň dvouciferná. Dokud tu bude Babiš, tak to bude boj hodně obtížný,“ odhaduje Lukáš Jelínek závěrem.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Pro a Proti. Ptal se Petr Dudek.

autoři: Petr Dudek , oci

Související