Cookovy ostrovy se snaží zůstat nejzelenějším rájem pro turisty. Vyhlásily obří mořskou rezervaci

18. červenec 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cookovy ostrovy

Zákon, který chrání plochu o rozloze skoro dva miliony kilometrů čtverečních, schválil minulý týden parlament na Cookových ostrovech. Velikost rezervace je o to působivější, když si uvědomíme, že rozloha samotného ostrovního státu je zhruba desetinová.

Vláda Cookových ostrovů a ochránci přírody tímto krokem bojují za udržení biodiverzity v oceánu. V této oblasti žijí vzácní ptáci, kytovci, manty, několik druhů žraloků včetně těch ohrožených a v neposlední řadě také korálové útesy.

S rozvojem rybolovu, podmořské těžby, ale i turismu se tamní příroda začala měnit a upadat. Vytvoření, respektive rozšíření, mořské rezervace má v první řadě vést k tomu, aby se fauna i flora obnovily.

Nejčistší destinace na světě


Když jsem byl malý, zdejší laguny byly okouzlující, bylo v nich tolik barev, korály byly živé. Něco se zvrtlo. Kevin Iro

Neznamená to ale úplný zákaz ekonomických aktivit na území celé rezervace, zhruba šestina chráněné plochy bude tvořit jádro rezervace, kde se nebude smět rybařit. Na zbytku území už bude komerční rybolov povolen, stejně tak bude možné provádět geologické průzkumy kvůli přítomnosti nerostných surovin.

Všechny takové aktivity musí odpovídat zásadám udržitelného rozvoje, takže nesmí ohrožovat přírodní bohatství Cookových ostrovů. Vizí vlády premiéra Henryho Puny je udělat z této malé země nejčistší a "nejzelenější" turistickou destinaci na světě.

V projevu před parlamentem premiér řekl, že si jeho kabinet rozhodně necení jen příjmů z rybolovu, ale i čerstvého vzduchu, čisté vody a zdravého jídla. To všechno přináší desetitisícové populaci Cookových ostrovů oceán.

Něco se zvrtlo

Hlavou celého projektu je bývalý novozélandský ragbista Kevin Iro. Vyrůstal na Novém Zélandu a na Cookovy ostrovy jezdil na výlety se školou a zamiloval si je, že se tam před dvaceti lety s rodinou odstěhoval.

„Když jsme se přestěhovali, všiml jsem si té změny. Když jsem byl malý, zdejší laguny byly okouzlující, bylo v nich tolik barev, korály byly živé. Něco se zvrtlo. Kdo by sem chtěl jezdit za špinavou vodou a mrtvými korály?” ptá se Iro.

Ve videu natočeném pro neziskovou oraganizaci Conservation International vystupuje i premiér Puna. „Byl to všechno Kevinův nápad, přesvědčil mě, že udělat z našich vod mořskou rezervaci je správné rozhodnutí a že ostrované chtějí, abychom světu ukázali, jak nám záleží na ochraně oceánu,” tvrdí politik.

Cookovy ostrovy - Aitutaki

Třikrát větší než Francie

V roce 2012 tak díky Kevinu Irovi vznikla rezervace s názvem Marae Moana, která tehdy zabírala asi polovinu takzvané výlučné ekonomické zóny Cookových ostrovů, šlo o přibližně milion kilometrů čtverečních.

Tehdy to byla rekordní velikost, žádná jiná země tak velkou rezervaci do té doby sama na svém území nezřídila. Teď se ale chráněná oblast rozkládá na bezmála dvojnásobném území, agentura AFP uvádí, že je třikrát větší než Francie.

autor: tpa
Spustit audio